Sosyal Medya

RİZE

Rize il sağlık müdürlüğünden kırmızı uyarı!

Rize'de son günlerde özellikle de son on gün içerisinde ilimiz genelinde vaka sayılarında artışlar yaşanmaya başlanmıştır.

Rize il sağlık müdürlüğü tarafından yapılan açıklama şöyle;
 
 
Mecburi karantina olmadan kendi izolasyonumuzu uygulayalım!
 
Son günlerde özellikle de son on gün içerisinde ilimiz genelinde vaka sayılarında artışlar yaşanmaya başlanmıştır. 
 
Bunun beraberinde hastanelerimizde yatarak tedavi gören kovid-19 hastalarımızın sayısı da yükselerek ne yazık ki 50’nin üzerine çıkmıştır.
 
Özellikle haziran ayından sonra başlayan normalleşme süreci, seyahat kısıtlamalarının kaldırılması, toplumsal hizmet veren mekânların açılması vb. hayat için gerekli olan yaşamsal adımların atılması üzerine virüs de bir kıpırdama olağan beklentidir.
 
Lakin hayatımızı kolaylaştıran bu önemli adımların rehavete, gevşemeye, gereksiz özgüvene sebep olmadan korunması ve sürdürülmesi süreç için çok önemliydi. 
Bu bağlamda hiç olmadığı kadar rahat ve korkusuzca gereksiz yere sokaklara inmeye başlanılmış, aylarca anlatılan sosyal mesafe, kişisel izolasyon gibi kuralların ne yazık ki hiçe sayılmaya başlanmıştır.
 
Cenaze ve taziyelerde, il dışından acıyı paylaşmak için gelen insanlarımız ile çok sayıda kontrolsüz temas yaşanmış, yakın eş, dost, akraba birlikte aynı ortamda kurullara uyulmaksızın bulunulmuştur. 
 
Önceleri sadece zaruri ihtiyaçlarını gidermek amacıyla kısıtlı zamanda markette, bankada, sokakta bulunan vatandaşlarımız artık rahatlamak, stres atmak, hatta zaman geçirmek için ihtiyaç gözetmeksizin sokaklarda bulunur hale gelmiştir.
 
Sonuçta aldığımız sıkı tedbirler ve duyarlı vatandaşlarımızın gösterdikleri çabayla bugüne dek süreç başarıyla yürütülmüştür. Velakin son günlerde sorumsuzluk derecesine varan aşırı rehavetin, sınırsız özgüvenin yol açtığı bir kötüye gidiş süreciyle karşı karşıyayız. 
 
İlimiz genelinde nüfus bazlı değerlendirildiğinde ne yazık ki Kalkandere ilçemiz başta olmak üzere sonrasında da merkeze bağlı köyler ve Çayeli ilçemizde vaka sayılarında hızlı artışlar yaşanmaya başlanmıştır.
 
Sağlık ekiplerimiz tüm güçleriyle seferber olmuşlar, filyasyon denen vaka temaslısı ayrım çalışmaları eksiksiz ve detaylı bir şekilde yapılmış, tüm pozitif hastalar hastanede tedaviye alınmış, muhtarlarımız başta olmak üzere yakın eş, dost herkes uyarılmıştır.
 
Bugünden geçi yok, söz konusu bu yerler başta olmak üzere ilimiz genelinde hepimiz mecburi karantinaya gerek kalmadan kendi izolasyonumuzu uygulamak, maske ve sosyal mesafe başta olmak üzere tüm kuralları önemsemek ve maksimum riayet etmek zorundayız. O kadar ki artık bırakın maske takmayı, maskesi olmayan ve kalabalık insanların bulunduğu kapalı ortamlarda dahi kesinlikle bulunmamalıyız.
 
Cenazelerimizde, düğünlerimizde acılarımızı ve mutluluklarımızı paylaşalım; ama asla yeni acılar başlatacak temaslarda bulunmayalım. Unutmamalıyız ki artık maske takmak sadece kendimizi ve sevdiklerimizi korumak değil; çevremize ve topluma saygımızın ifadesidir. Tüm duyarlı Rizeliler olarak bu saygıyı insanımıza göstermek bize yakışan onurlu bir davranıştır.
Lütfen rehavete kapılmayalım. Halen kalabalıklaştıkça virüsün yayılım hızı artmaktadır. Şuan bütün kontrol elimizdedir. Ama bunu kaybederek, asla geri dönmeyelim.

3 Yorum

 1. kamil

  Temmuz 12, 2020 Pazar 14:55

  REHAVETE KAPILDIK BUNU AĞIR ÖDEYECEĞİZ. CENAZELERİ DÜĞÜNLERİ TOPLANMA YERİ OLABİLECEK MEKANLARI DAHA SIKI TEDBİRLER GEREKİYOR. BU KAFAYLA İKİNCİ DALGADA ÇOK CAN YANAR

 2. MURAT chn

  Temmuz 12, 2020 Pazar 01:36

  Beni kendi memleketime sokmayan vali Senegalli zencileri rizeye çay toplamaya izin veriyor şimdi konuşmasın tüm sorumluluk vali denen kişinin suçudur

 3. vatandaş

  Temmuz 12, 2020 Pazar 01:03

  Neden rize ve ilçelerinde karantina uygulanmıyor yönetimdeki insanlar neyi bekliyor herkesin hasta olmasınımı bunun sorumluluğunu kim üstlenecek bir an önce karantina uygulanmalıdır

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.