Sosyal Medya

DÜNYA

Son dakika... Ve Ermenistan geri adım attı! Paşinyan 'hazırız' dedi

Dünyadan yardım isteyen Ermenistan ordusu Dağlık Karabağ'da 21 askerin daha öldüğünü bugün resmen açıkladı. En büyük kayıp Facebook sayfasından doğrulanırken, Azerbaycan'ın yayınladığı kayıt kirli sırları ortaya döktü. Öte yandan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Dağlık Karabağ'daki çatışmalarda verilen ağır kayıplar sonrası geri adım attı. Paşinyan, 'taviz vermeye hazırız' dedi. İşte sıcak gelişmeler...

Dağlık Karabağ savaşı onuncu gününe girerken, Azerbaycan şehirlerini hedef almaya başlayan Ermenistan ordusuyla aynı safta kimlerin savaştığı ortaya çıktı. Ayrıca Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan geri adım attı. İşte tüm detaylar...
 
'TAVİZ VERMEYE HAZIRIZ' 
Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Dağlık Karabağ'daki çatışmalarda verilen ağır kayıplar sonrası geri adım attı. Paşinyan, "Karabağ konusunda Azerbaycan ile karşılıklı tavizler vermeye hazırız" dedi.
 
Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Dağlık Karabağ konusunda Azerbaycan ile karşılıklı tavizler vermeye hazır olduklarını duyurdu. Fransız haber ajansı Agence France-Presse'e konuşan Paşinyan, Dağlık Karabağ bölgesindeki çatışmalarda verilen ağır kayıplar sonrası geri adım attı. Paşinyan, "Karabağ konusunda Azerbaycan ile karşılıklı tavizler vermeye hazırız" açıklamasında bulundu.
 
"AZERBAYCAN'LA AYNI KAPASİTEYE SAHİP DEĞİLİZ" 
Azerbaycan ve Ermenistan hattında çatışmalar devam ederken Ermenistan ordusunun uğradığı hezimetle ilgili Paşinyan'dan bir itiraf gelmişti.
 
Paşinyan "Azerbaycan'ın kullandığı yüksek teknolojili silahlara karşı bir şansınız var mı" sorusuna, "Aynı kapasiteye sahip olmayabiliriz. Ancak bu teknolojileri öz savunmamız için de geliştirmeyi planlıyoruz" şeklinde cevap vermişti.
 
Ermenistan yerel medyası, işgal altındaki Dağlık Karabağ'ın başkenti Hankendi'de Salı gününün sakin başladığını ve gece saatlerinde herhangi bir patlama sesinin duyulmadığını bildiriyor.
 
Azerbaycan tarafı ise, çatışmaların gece saatlerinde de sürdüğünü açıkladı. Bugün gün içinde ise Dağlık Karabağ'da ikinci dalga operasyon başladı. Cebrail bölgesinde yer alan ve işgalden kurtarılan Cahırlı köyünün görüntüleri de yayınlandı.
 
Ermenistan ordusu Dağlık Karabağ'da 21 askerin daha öldüğünü açıklarken, Başbakan Nikol Paşinyan bugün işgal altındaki bölgenin yerel yöneticileri ve komutanlarıyla bir araya geldi.
 
Dağlık Karabağ savaşında ağır kayıplar veren Ermenistan ordusu, Albay Artur Glatsyan'ın da öldürüldüğünü resmen duyurdu. Ermenistan Parlamento Başkan Yardımcısı Vahe Enfiajyan da, 'dehşet' lakaplı Albay Glatsyan'ın öldüğünü Facebook sayfasından açıkladı.
 
Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ın oğlu Ashot Paşinyan ise, Facebook hesabından orduya gönüllü olarak katıldığını yazdı. Askerlik görevini yakın zamanda tamamlayan oğul Paşinyan, Dağlık Karabağ'da bulunmuş bir isim.
 
Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan'a Rus yapımı İskender füzelerini kullanmaması için bir uyarıda bulundu. Bakü yönetimi, İskender füzelerinin ateşlenmesi halinde misilleme geleceğini ve stratejik askeri vurulacağını açıkladı.
 
Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Dağlık Karabağ'da Ermenistan için savaşan PKK'lı teröristlerin telsiz konuşmalarını yayınladı. Suriye ve Irak’tan gelen PKK bağlantılı teröristlerin, Ermenistan tarafında çok sayıda zayiat yaşandığını ifade ettikleri konuşmalarda, Karabağ’da Türk askerlerinin bulunmadığı ve Azerbaycan ordusu tarafından kullanılan silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) etkili olduğu söyleniyor.
 
Cephede bozguna uğrayan Ermenistan'ın son icraatı, Azerbaycan Savunma Bakanlığı adına sahte bir Twitter hesabı açmak oldu. Bakü'den yapılan resmi açıklamada, sahte hesabın dikkate alınmaması ve kapatılması için şikayet edilmesi istendi.
 
Azerbaycan Savunma Bakanlığı ayrıca Ballıca'daki Ermenistan'a ait silah deposunun imha edildiğini açıkladı. İmha edilen cephaneliğin uydu görüntüsü de sosyal medyada paylaşıldı.
 
Dünya medyasının savaşa ilgisi büyüyor. France24 kanalı için bölgede bulunan muhabir Catherine Norris-Trent, Ermenistan'ın sivil yerleşimlere attığı bombaları olay yerinden bildirmişti.
 
Muhabir, akşam saatlerinde de CNN International yayınında gelişmeleri aktardı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev, Catherine Norris-Trent'ın videosunu retweet etti.
 
Ermenistan, sınıra kuş uçuşu 70 kilometre uzaklıktaki Azerbaycan'ın en büyük ikinci kenti Gence de dahil birçok kentte füzelerle sivilleri hedef alıyor.
 
Azerbaycan, Dağlık Karabağ savaşında bugüne kadar 120 sivilin yaşamını yitirdiğini, bunlardan yedisinin 18 yaşından küçük çocuklar olduğunu duyurdu.
 
Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün Azerbaycan'ın başkenti Bakü'yü ziyaret ediyor. Çavuşoğlu Azerbaycan lideri İlham Aliyev'le bir araya geldi.
 
Bakü yönetimi dün de Rusya ile iletişim kurmuş, Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'la telefon görümesi gerçekleştirmişti.
 
Rus devlet kanalı Rusya 1, destek arayan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ın Rus lider Vladimir Putin'i aradığı görüntüleri ekrana dün getirdimişti. Azerbaycan medyası ise, neredeyse her gün telefonu çalan Putin'in Paşinyan'a 'Meşgulüm, sonra ararım' dediğini yazmıştı.
 
Uluslararası destek arayan Ermeni diasporası ise, Polonya'nın başkenti Varşova ile Şili'nin başkenti Santiago'da yine gösteriler düzenledi.
 
Cephede gelen ağır mağlubiyetlerin ardından daha önce benzer gösteriler ABD Los Angeles, Yunanistan Atina ve Arjantin Buenos Aires'te düzenlenmişti.
 
Dağlık Karabağ'daki çatışmalar 27 Eylül Pazar günü sabah saatlerinde Ermenistan'ın ateşkes ihlaliyle başladı. Ermenistan, bölgeyi yarım asırı aşkın bir süredir işgal altında tutuyor.
 
Güney Kafkasya’da 4 bin 400 kilometrekarelik bir alanı kapsayan Dağlık Karabağ (Yukarı Karabağ), Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki en büyük sorun olarak yıllardır çözüm bekliyor.
 
 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.