Sosyal Medya

GÜNDEM

Eşinden boşanmak isteyen kadının soruları şoke etti

7 ay evli kaldığı eşinden boşanmak isteyen kadın, hukuki destek veren internet sitesine, nafaka olarak eşinin 4 bin lira olan maaşının yarısı ile otomobilini, düğünde takılan 60 bin TL değerindeki altınları ve düğün öncesi yaptığı 5 bin TL'lik masrafı alıp alamayacağını sordu. 'Derya A.' rumuzu kullanan kadın, sosyal medyada büyük tepki topladı.

Hukuk alanında vatandaşların sorularına yanıt veren şu an aktif olmayan bir internet sitesine 'Derya A.' rumuzlu kullanıcının, 'Nafaka ve mal paylaşımı hakkında birkaç soru' başlığıyla yönelttiği sorular, okuyanları şaşkına çevirdi.
 
Derya A. eşiyle Temmuz 2018'de evlendiğini, çocuklarının olmadığını, eşiyle anlaşamayacağını anlayıp boşanmak istediğini anlatıp, 'Şimdi avukatlara ve bu işe bilenlere birkaç sorum olacak' diyerek, şu soruları sıraladı:
 
merhaba. kocam ile temmuz 2018'de evlendim ve çocuğumuz yok. evli kaldığımız bugüne kadar kendisi ile anlaşamayacağımı anladım ve boşanmak istiyorum şimdi avukatlara ve bu işe bilenlere bir kaç sorum olacak.
 
1. kocam 4000 tl maaş alıyor bu paranın en az yarısını nafaka olarak almak istiyorum bu mümkün mü?
2. düğünde takılan altınlar duruyor ve 60 bin tl ediyor bu altınların hepsinin benim hakkım olduğunu düşünüyorum. ayrıca düğünde takılan altınlar kadınındır diye kanun var.
3. hiç çalışmadığım için boşanma davası ile birlikte tazminat davası açmak istiyorum en fazla ne kadar maddi tazminat davası açabilir ve bu parayı ne zaman alabilirim?
4. evlenirken ortalama 5000 bin tl çeyiz parası harcadım bu harcağım paranın ailemin yatak odasına ödediği parayı faizi ile kocamın geri ödemesini istiyorum. bu mümkün mü?
5. kocam evlenmeden önce biriktirdiği ve kendi ailesinin yardımı ile biz evlendikten sonra 85 bin tl değerinde bir araba aldı. mal paylaşımı kanunu ile bu arabanın yarı parası benim hakkım. bu parayı en erken ne zaman alabilirim?
 
cevaplarınız için şimdiden teşekkürler. hayırlı günler.

1 Yorum

  1. Fatih

    Ekim 31, 2020 Cumartesi 15:04

    Evlenmeyin kardeşim başka yolu yok.devlet evlenmeyin diye her şeyi düşünmüş hâlâ evleniyorsunuz.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.