Sosyal Medya

EKONOMİ

Kredi kullananlara iyi haber! Değişti, BDDK duyurdu

BDDK'dan çok önemli karar. Süre uzatıldı. Kredi kullanan herkesi çok yakından ilgilendiriyor.


Takibe düşme süresi değişti. BDDK, bankaların sermaye yeterliliğinin ölçülmesine ve değerlendirilmesine ilişkin yönetmelik uyarınca kredi riskine esas tutar hesaplamasında hesaplama tarihinden önceki son 252 iş gününe ait merkez bankası döviz alış kurlarının basit aritmetik ortalamasının kullanılabilmesine karar verdi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), yeni  tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle vatandaşın ve reel sektörün  finansman koşullarını kolaylaştırmak amacıyla uygulanan tedbirlere devam  edilmesine karar verdi. 
 
 
BDDK, Kurul kararlarını internet sitesinde yayımlandı
 
Kurul, salgın nedeniyle küresel piyasalardaki belirsizliklerin ve  risklerin yüksek olduğu bir dönemde, reel kesimi, banka müşterilerini ve  bankaları desteklemek amacıyla bankalar tarafından yerine getirilmesi gereken  bazı yükümlülüklerde geçici nitelikli bazı düzenlemeler yapan geçmişte alınmış  bazı kararları ve talimatları tekrar değerlendirdi.Kurul, değerlendirme sonucunda, salgının olası etkilerinin devam  ettiği içinde bulunulan süreçte, söz konusu düzenlemelerin aynı amaçlarla  uzatılmasının yerinde olacağına ve bu çerçevede uygulamaların geçerlilik tarihini  31 Aralık 2020'den 30 Haziran 2021'e uzattı.  Buna göre, 30 Haziran 2021'e kadar kredi ödemelerindeki gecikmelere  esneklik tanınarak gecikmeye giren krediler takip hesaplarına aktarılmadan önce  90 gün yerine 180 gün beklenilmeye devam edilecek.art borçlarını öteledikleri süre boyunca bankaların asgari tutar da  dahil olmak üzere alacaklarını talep etmeyerek ödemesiz dönem tanımlayabilme  uygulaması da 30 Haziran 2021'e kadar sürecek.
Yeniden yapılandırılmış kredilerin geri ödemesindeki koşullar için de  kolaylık devam edecek. 90 günlük gecikme süresinin 180 güne çıkarılmasına benzer  şekilde, bir yıllık izleme süresi içerisinde anapara ve/veya faiz ödemesi 30  günden fazla geciken ya da bu süre içinde bir kez daha yeniden yapılandırmaya  tabi tutulan kredilerin Üçüncü Grup'ta sınıflandırılma şartı 30 Haziran 2021'e  kadar uygulanmayacak. Düzenlemeler, ihtiyaç kredilerinin yanı sıra taşıt, konut ve tüketici  kredileri ile tüm ticari kredi türlerini kapsıyor.
 
Öte yandan, bankacılık sektörünün mali bünyesine ilişkin resmin daha  şeffaf bir şekilde analiz edilmesini ve olası risklerin daha etkin bir şekilde  yönetilebilmesini teminen belirli düzenlemelere ise 31 Aralık 2020'den itibaren  son verilecek.
 
 Altın ve döviz işlemlerinin bir iş günü valörlü olarak  gerçekleştirilmesi uygulaması kaldırıldı
 
 Kurul, ayrıca 100 bin dolar ve üzerinde (veya diğer döviz cinslerinde  buna denk gelen tutar) döviz (efektif dahil) alım işlemlerinde dövizin ilgilinin  hesabına aktarılmasının ve/veya kullanıma açılmasının/fiziki teslimatının bir iş  günü valörlü olarak gerçekleştirilmesine ilişkin uygulamanın yanı sıra gerçek ve  tüzel kişilerin günlük 100 gr ve üzerinde altın alım işlemlerinde, altının  ilgilinin hesabına aktarılmasının ve/veya kullanıma açılmasının bir iş günü  valörlü olarak gerçekleştirilmesine ilişkin uygulamayı da kaldırdı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.