Sosyal Medya

EKONOMİ

Merkez Bankası'ndan faiz kararı!

Merkez Bankası faiz toplantısı sonrası kararını açıkladı. Herkes bu toplantıdan çıkacak sonucu merak ediyordu. Merkez Bankası, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 200 baz puanlık artışla yüzde 15'ten yüzde 17'ye yükseltti.

Merkez Bankası (TCMB), yüzde 15 olan politika faizini 200 bazpuanlık artışla yüzde 17 düzeyine yükseltti.TCMB Para Politikası Kurulu toplantısından sonra yapılan açıklamada, "Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 15'ten yüzde 17'ye yükseltilmesine karar vermiştir" denildi.
 
TCMB açıklamasında, küresel ekonomiye ilişkin verilerin üçüncü çeyrekte başlayan kısmi toparlanmanın sürdüğünü gösterdiği belirtilerek, "Ancak, aşıya dair olumlu gelişmelere karşın, son dönemde artış gösteren Covid-19 vakaları nedeniyle küresel ekonomiye ilişkin belirsizlikler devam etmektedir" denildi. 
 
Milli gelir verileri ve son çeyreğe ilişkin göstergelerin de "iktisadi faaliyette güçlü bir seyre" işaret ettiği belirtilen açıklamada, "Ancak, artan vaka sayıları nedeniyle getirilen kısıtlamalar, başta hizmetler sektörü olmak üzere iktisadi faaliyetin kısa vadeli görünümüne dair belirsizlik oluşturmaktadır. Diğer yandan, salgın döneminde sağlanan yüksek kredi büyümesinin birikimli etkileriyle güç kazanan iç talep cari işlemler açığını artırmaktadır" denildi ve şöyle devam edildi:
 
"İç talep koşulları, döviz kuru başta olmak üzere birikimli maliyet etkileri, uluslararası gıda ve diğer emtia fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyon beklentilerindeki bozulma, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümünü olumsuz etkilemeye devam etmektedir. 
 
"Bu doğrultuda Kurul, enflasyon görünümüne dair risklerin bertaraf edilmesi, enflasyon beklentilerinin kontrol altına alınması ve dezenflasyon sürecinin en kısa sürede yeniden tesisi için, 2021 yılsonu tahmin hedefini göz önünde bulundurarak, güçlü bir parasal sıkılaştırma yapılmasına karar vermiştir. 
 
"Önümüzdeki dönemde parasal duruşun sıkılığı, enflasyonu etkileyen tüm unsurlar dikkate alınarak, enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler oluşana kadar kararlılıkla sürdürülecektir. 
 
"Düşük enflasyon ortamının kalıcı olarak tesisinin, ülke risk primlerinin düşmesi, ters para ikamesinin başlaması, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla, makroekonomik ve finansal istikrarı olumlu etkileyeceği değerlendirilmiştir. 
 
"TCMB karar alma süreçlerinde orta vadeli bir perspektifle, enflasyonu etkileyen tüm unsurları ve bu unsurların etkileşimini temel alan bir analiz çerçevesi benimsemektedir. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurulun geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır."
 
MERKEZ BANKASI FAİZ ARTIŞI VATANDAŞI NASIL ETKİLEYECEK?
 
Faiz artırımı ekonomik olarak en çok enflasyonun gerilemesine neden olur. Faiz artırımı yaparak Türk lirasının değer kazanması sağlanır ve sıcak para girişinin sağlanması amaçlanarak iç piyasa rahatlatılmaya çalışılır.
 
Türk lirası değer kazandığından maliyet ve talep enflasyonun engellenmesi beklenir. Enflasyonu düşürmesi önemli bir adım sayılırken, yatırımlarda bir düşüş gözlemlenir. Enflasyonun düşmesine bağlı olarak yatırımcılar için kaynak bulmak zorlaşır ve tüketimde düşüşler yaşanabilir. Buna bağlı olarak büyüme oranında ise yavaşlama gözlemlenebilir.
 
Harcama eğilimi düştüğünden bankalar yüksek faiz uygulayarak müşterilerin bankalara daha fazla yatırım yapmasının önü açılır.
 
FAİZ ARTIRIMI NEDİR?
 
Merkez Bankaları ülkelerin para politikalarını belirler, yani ne kadar para basılacağına ve bankalara verilen paraların faiz kararlarını belirler.
 
POLİTİKA FAİZİ NEDİR?
 
Merkez bankaları, bankaların ihtiyaç duyduğu likiditeyi sağlamak için bankalara verdiği kısa vadeli borçların ve fazla likiditeyi çekmek amacıyla yaptığı borçlanmanın faiz oranlarını kendisi belirliyor. Belirlenen bu faizlerle iktisadi faaliyet ve fiyatlar genel seviyesini etkilemek amaçlanır. İşte bu faiz oranına politika faiz oranı denilir. Kısacası, Merkez Bankasının kullandığı politika faiz oranı, bir hafta vadeli repo işlemlerinde uygulanan faiz oranıdır.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.