Sosyal Medya

KARADENİZ

Umarız kağıt üzerinde kalmaz!

Rize Valiliği ile Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi arasında "Afet Farkındalık Eğitimi İş Birliği Protokolü" imzalandı. Valilik Toplantı Salonu'nda gerçekleşen imza törenine, Rize Valisi Kemal Çeber (solda) ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman (sağda) da katıldı.

Rize Valiliği ile Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi arasında "Afet Farkındalık Eğitimi İş Birliği Protokolü" imzalandı.
 
Vali Kemal Çeber, Valilik Toplantı Salonu'ndaki imza töreninde yaptığı konuşmada, 2021'in "Afet Eğitim Yılı" ilan edildiğini söyledi.
 
Rize'nin afetlerden çok çektiğini anlatan Çeber, "Özellikle su kaynaklı, heyelan, kaya düşmesi ve sel gibi afetlerde Türkiye'de lideriz. Yıllık ortalama 620 civarında irili ufaklı afetimiz oluyor. Bir veya iki büyük afet yaşarız. Can kayıplarımız da olur. Hem coğrafi özeliklerimiz hem fiziki şartlarımız, Rize ve bu bölgeyi bu anlamda çok zorluyor. Bu nedenle her tülü tedbiri almak için gayret ediyoruz. Her projede ve her yatırımda beraber çalışmaya gayret ettiğimiz üniversite de burada en önemli bilişenlerimizden biri olacaktır." dedi.
 
Çeber, Rize'de İl Afet Risk Azaltma Planı çalışmasını hazırladıklarını belirterek, şöyle devam etti:
 
"Bir yıldır çalışıyoruz. Rize'nin afet fotoğrafını çektik. Resmi ortaya koyduk. Arkadaşlarımız gayretli çalıştı. Burada da üniversiteyle hareket ettik. Karadeniz Teknik Üniversitesinden de destek aldık. Rize'nin afet risklerini ortaya çıkaran çok kapsamlı ve çok detaylı, hiçbir şeyi atladığımız bir plan ortaya koyduk. Bundan sonra Rize'de tüm yatırımlar, İl Afet Risk Azaltma Planı dikkate alınarak yapılacak. Derelerimizin içerisinden ev sökmek istemiyoruz. Artık her sene selle beraber giden köprüler, kamu yatırımları ve özel yatırımları istemiyoruz. En önemlisi de can kaybı istemiyoruz. Bunun için hep beraber mücadele edeceğiz" dedi.
 
Rektör Prof. Dr. Hüseyin Karaman ise üniversite olarak yaklaşık bir ay önce Heyelan Uygulama Araştırma merkezi kurduklarını belirterek, görevlerinin bulundukları toplumun sorunlarıyla ilgilenmek ve çözüm üretmek olduğunu ifade etti.
 

  • Umarız kağıt üzerinde kalmaz!

  • Umarız kağıt üzerinde kalmaz!

  • Umarız kağıt üzerinde kalmaz!

  • Umarız kağıt üzerinde kalmaz!

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.