Sosyal Medya

KARADENİZ

RTE Üniversitesi dördüncü oldu

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ), TÜBİTAK Araştırma Programları Başkanlığı (ARDEB) tarafından yayınlanan 2016 - 2020 yılları 5 yıllık proje istatistiklerine göre ülkemizde 2000 yılından sonra kurulmuş olan 125 Üniversite arasından 4. olmuştur.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ), TÜBİTAK Araştırma Programları Başkanlığı  (ARDEB) tarafından yayınlanan 2016 - 2020 yılları 5 yıllık proje istatistiklerine göre ülkemizde 2000 yılından sonra kurulmuş olan 125 Üniversite arasından 4. olmuştur.
 
Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kuruluşu (TÜBİTAK) Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB) Üniversitelerin 2016–2020 yılları arasını kapsayan 5 yıllık proje istatistiklerini yayınladı. TÜBİTAK tarafından yayınlanan raporda Üniversitelerin son 5 yılda müracaatta bulunduğu proje sayısı, desteklenen proje sayısı ve proje bütçeleri gibi bilgiler yer almaktadır.
 
RTEÜ, 2000 yılından sonra kurulmuş olan 125 Üniversite arasında 4. Sırada yer almıştır. Bu kategoride, Gebze Teknik Üniversitesi birinci, İstanbul Medipol Üniversitesi ikinci, TOB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ise üçüncü sırada bulunmaktadır.
 
RTEÜ, Devlet ve Vakıf dâhil ülkemizdeki tüm Üniversiteler kategorisinde ise, 36. Sırada yer almıştır. Bu kategoride, Ortadoğu Teknik Üniversitesi birinci, Ege Üniversitesi ikinci ve Hacettepe Üniversitesi de üçüncü sırada yer almıştır. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ise TÜBİTAK tarafından desteklenmiş olan 50 proje sayısı ile 171 üniversiteyi geride bırakarak 36. sırada yer almıştır. RTEÜ, ortaya koyduğu bu başarıyla  ile kendisinden çok önceleri; 1974, 1975, 1982 ve 1992 yıllarında kurulmuş olan  birçok üniversiteyi geride bırakarak ar-ge çalışmalarında elde etmiş olduğu başarıyı proje konusunda da göstermiş oldu.
 
Üniversitemizin söz konusu başarıyı elde etmesinde katkısı olan öğretim elemanlarımız ile RTEÜ’nün akademik performans ve başarısının artması için çalışan akademik ve idari personelimize teşekkür ederiz.

1 Yorum

  1. akademisyen

    Mart 28, 2021 Pazar 02:17

    Üniversiteler arasında bilimsel sıralama şöyle yapılır. En çok kitap ve eser yazan, bunun yanı sıra ulusal ve uluslararası hakemli dergilerde en çok makale yayımlayan ve bu makalelerine en çok atıf yapılan öğretim üyelerinin görev yaptığı Üniversiteler sıralanır. Ülkemizde 2020 yılında dünya sıralamasında ilk 500 giren bir Üniversite vardır. Oda ODTÜ dir. Ülkemizde İlk 1000 e giren beş Üniversite vardır. Üçü Vakıf üniversitesi, ikisi de devlet Üniversitesidir (ODTÜ ve Boğaziçi). Gerisi laf salatasıdır, bilimle bir alakası yoktur.Dünyada ve Ülkemizdeki bu kriterlere göre Rize Üniversitesi Devlet ve vakıf Üniversiteleri (207) arasında, 202 ci sıradadır. Geçek böyledir. Üniversiteler bilim yuvasıdır. Bilim üretir. Siyasilerin yandaşlığını yapmaz.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.