Sosyal Medya

KARADENİZ

Noterin hatası ÇAYKUR'un başını yaktı!

Geçtiğimiz günlerce ÇAYKUR'un işçi alımında kura çekiminde yaşananlar hemde sosyal medyada hemde haberlerde büyük yangı uyandırdı.

Geçtiğimiz günlerde ÇAYKUR'a işçi alımı kurası çekilişi esnasında noter katibinin hatası büyük tepki çekti. Kura çekilişi hem sosyal meydada hemde tv ekranlarında canlı olarak yayımlandı. ÇAYKUR'un ve Noter'in açıklamasına göre taşlar yapışık şekilde kututan çekilmiş ve yeniden kutuya atılmış. Yalnız burada düşünülmeyen bir durum var. O da noter katibinin taşı çektikten sonra kutunun üzerine koymasının ardından ekranlara taşların yapışık şekilde geldiğini kimseye göstermemesi. Hem noter hemde katibin bu durumu göstermemesi sonrasında yaşanılan haklı tepkiler sonrasında yapılan açıklamalar halk tarafından ikna edici bulunmadı.
 
 

 
İŞTE NOTERLER BİRLİĞİNİN KONUYLA ALAKALI AÇIKLAMASI
 
14 Nisan 2021 tarihinde  sosyal medya ve çeşitli basın yayın organlarında, “Çaykur kur'a çekiminde hile iddiası" başlığıyla yayınlanan haberler ile kamuoyunda yanlış anlamaya sebep olacak nitelikteki yorumlara istinaden Türkiye Noterler Birliği adına açıklama yapma gereği doğmuş bulunmaktadır.
 
Öncelikle söz konusu haber ve sosyal medyada yayınlanan kur'a çekimine ilişkin görüntülerde, iddialara konu işlemle ilgili eksik ve yanıltıcı bilgilerin yer aldığı tespit edilmiştir.
 
Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nün (ÇAYKUR) Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun illerine bağlı fabrikalarında çalışacak 300 asıl ve 300 yedek olmak üzere toplam 600 geçici beden işçisinin isimlerinin belirlenmesine yönelik 12 Nisan 2021 tarihinde noter huzurunda kur'a çekim işlemi gerçekleştirilmiştir.
 
Noterler, Noterlik Kanunun 61. maddesi uyarınca davet edildiklerinde piyango ve özel kuruluşların kur'a, seçim ve toplantılarında hazır bulunarak durumu belgelendirirler;  aynı Yasanın 102. maddesi uyarınca da, Yasanın 101. maddesinde belirtilen hususları ihtiva edecek şekilde bir tutanakla durumu tevsik ederler.
 
Bahsedilen hükümler dışında bir hak, hizmet veya imkândan yararlanacak olanların seçimi, öncelik sıralarının belirlenmesi için yapılan ve ikramiye taahhüdü içermeyen, bu nitelikteki kur'a çekilişlerinin tespiti ile ilgili işlemlerin hangi usul ve esaslara göre yapılacağı ayrıca belirlenmemiştir.
 
İşlemi yapan noter tarafından, iş sahibinin talebiyle birlikte, işin mahiyeti ve kapsamı dikkate alınarak çekiliş yöntemi saptanmaktadır. Bu bağlamda ilgilinin talebi üzerine her çekiliş öncesi karıştırılmak ve çekiliş anında numaraların görünmemesi için tedbir amacıyla sandık üzerine bez örtülmek suretiyle talihli kişiler tek tek listedeki başvuru sıra numaralarına göre belirlenip isim listesinde işaretlenmiş ve kazananların listesi, çekiliş sırasına göre tanzim edilmiştir.
 
Bilindiği üzere, Noterlik, hukuki güvenliği sağlamak ve hukuki anlaşmazlıkları önlemek amacıyla belgelere resmiyet veren ve kanunla verilmiş diğer görevleri yerine getirmek amacıyla kurulmuş en önemli hukuki güvenlik kurumlarından biridir.
 
Noterler, hukuk sisteminin ayrılmaz parçası, “önleyici hukukçu" kimliğiyle güvenin sembolüdürler. Başta ticari hayat olmak üzere günlük yaşamdaki tüm hukuki konularda sigorta görevi gören noterliğin, ilgili haberlerde yer alan ifadelerle konu edilmesi kamuoyu önünde meslek itibarını zedeleyici niteliktedir.
 
Türkiye Noterler Birliği olarak ilgili haberde bahsedildiği üzere yapılan işlemde bir ihmal bulunup bulunmadığını titizlikle takip ettiğimizi, konuya ilişkin TNB Yönetim Kurulu tarafından gerekli araştırma ve inceleme yapılması için Denetleme Kurulumuza görev verildiği hususunu  kamuoyuna saygıyla duyururuz.
 
Türkiye Noterler Birliği​

8 Yorum

 1. ÇAYELİ

  Nisan 19, 2021 Pazartesi 08:22

  Kim ne derse desin burada yapılan kurada usulsğzlğk var.Yeniden yapılıp herkesin kafasının rahat olması gerekli.ÇAYKUR üzerindeki şahibeyi kaldırması gerekli.

 2. İlhan

  Nisan 18, 2021 Pazar 09:05

  Adaletinizin şerefi kalmamış

 3. Rizeli

  Nisan 17, 2021 Cumartesi 01:37

  Kura iptal edilecek araya girince de masa başında devamlı 1 kişi olacak.

 4. Dursun Ali Özkan

  Nisan 16, 2021 Cuma 18:55

  Tabi kimi kandııtirıyonuz yapışmiş miş peki nereye akıyordu no ter bile içinde bunun yazıklar olsun miletin hakına girdiniz

 5. BAKİ

  Nisan 16, 2021 Cuma 16:17

  KURA İPTALİ DİYORSUNUZ DA BENİM GÜNAHİM NE BENİM İSMİM ÇIKTI ŞİMDİ TEKRAR MI KURA YAPILSIN DİYORSUNUZ. DİĞER KURAYA ÇIKAN ARKADAŞLARIN GÜNAHI NE

 6. Anzer53

  Nisan 16, 2021 Cuma 03:35

  Hikaye hazır noter bu je dini savunacak e yapışan on yuzundekini oku belki benimkisi idi . E yapisti diye birdaha mi cekmjyeceksin onu bu şaibeli olmuştur

 7. MEHMET YÜCE

  Nisan 15, 2021 Perşembe 22:29

  BU GOREVLİLERİ ALLAHA HAVALE EDİYORUM ZALİM İNSANLAR MEDEM KURA NOTER VAR İNSANCA YAPUN BU İŞİ

 8. İsmet

  Nisan 15, 2021 Perşembe 21:58

  Yanliș ișlem yapilmiștir kuraya șuphe düșürmüștür, kura iptal edilmelidir.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.