Sosyal Medya

İPUCU

Varyant nedir

Koronavirüs salgınıyla mücadele sürerken, virüsün yeni varyantları, yani farklı çeşitleri ortaya çıkmaya devam ediyor. Peki varyant nedir?

Virolojide varyant terimi, bir ana suştan genetik olarak farklı olan, ancak ayrı bir suş olarak adlandırılacak kadar farklı olmayan bir mikroorganizmanın alt tipini tanımlamak için kullanılır.
 
TDK'YA GÖRE VARYANT
Türk Dil Kurumu'na göre varyant kelimesi dilimize Fransızca "variante" kelimesinden geçmiştir. Varyant kelimesi 3 farklı anlama gelmektedir.
 
Varyant kelimesi, "Bir yol şebekesi üzerinde, belli bir noktadan ayrılarak başka bir noktadan aynı yolla birleşen ikinci derecedeki yol."
 
"Masal, efsane, bilmece, oyun, gelenek vb. bir metnin, bir eserin, bir olayın aslından az çok ayrılan değişik biçimli olanı, değişke."
 
"Bir dil içindeki her türlü çeşitlenme." anlamlarına gelmektedir.
 
 
KORONAVİRÜS VARYANTI
Varyant, mutasyonla gelişen yeni virüse denir.
 
Aslında virüs ilk ortaya çıktığından beri sürekli farklı mutasyonlar geçirmektedir. Ancak son günlerde virüsteki bu mutasyonlar birikerek farklı alt gruplarda kombinasyonlar halinde bulunmaya başlamıştır ve bu alt gruplar da virüsün varyantları olarak tanımlanmıştır.
 
Yani ortaya çıkan mutasyonlar grup halinde belirli varyantlarda toplanmıştır.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.