Sosyal Medya

EKONOMİ

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan son dakika yeni ekonomi modeli açıklaması!

Bakanlık resmen açıkladı! Yeni ekonomi modeli duyuruldu. Detaylar belli oldu. Hazine ve Maliye Bakanlığı, üretim odaklı ihracatı önceleyen Türkiye Ekonomi Modeli uygulanırken para ve maliye politikalarının eşgüdümü ile tüm araçların etkin bir şekilde kullanılacağını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Üretim odaklı ihracatı önceleyen Türkiye Ekonomi Modeli uygulanırken para ve maliye politikalarının eşgüdümü ile tüm araçlar etkin bir şekilde kullanılacaktır. Bu model ile üretimin ithalata olan bağımlılığı nedeniyle büyümenin yüksek gerçekleştiği dönemlerde yüksek cari açık verilmesi ve büyümenin düşük gerçekleştiği dönemlerde düşük cari açık verilmesi sarmalından çıkılacaktır" denildi.
 
Açıklama şöyle devam etti:
 
"2002 yılından bu yana ülkemizde altyapı ve lojistik hizmetlerinde önemli ölçüde mesafe kat edilmesi, bunun da bölgeler arası ulaşım imkânlarını kolaylaştırarak yatırımcılara eşit fırsatlar sunması, bunlara ilaveten sahip olduğumuz nitelikli insan kaynağı katma değerli üretimin ve ihracatın kısa sürede artırılmasına katkı sağlayacaktır. Küresel olanak ve risklerin pazara yakın, maliyet avantajına sahip, dijital altyapısını geliştiren, nitelikli insan sermayesine sahip, katma değerli ve yeşil üretim yapabilen, cari dengesi ve borçluluk oranı sürdürülebilir olan ülkeleri ön plana çıkaracak olması bu modelin ülkemiz için hayati seviyede elzem olduğunu göstermektedir. Bu ekonomi patikasında katma değerli üretim ile ithal girdinin önlenebileceği sektörlere, küresel iklim değişikliğinin önemli oranda etkilediği tarıma, cari açığı azaltmada kritik rolü olan turizme ve istihdamın artırılmasına öncelik verilecektir. Bu çerçevede tüm kurumlar koordinasyon içinde şeffaf ve öngörülebilir bir şekilde Türkiye Ekonomi Modelini destekleyecek selektif adımlar atacaktır."

1 Yorum

  1. vatandaş 53

    Aralık 19, 2021 Pazar 09:35

    BENCE GÖLE ATILAN BU MAYA TUTMAZ.BİR MODELİ DENEYELİM DERKEN DİMYATA PİRİNCE GİDERGEN EVDEKİ BULGURDAN OKLMAK DEYİMİ TAM YERİNE OTURDU.DÖVİZİN BU KADAR DEĞER KAANMASI DIŞ BORÇLARI KATLADIĞI GİBİ İÇERDE DÖVİZ ARTIŞINI İLGİLİ VEYA ÇOĞULUĞU İLGİSİZ İHTİYAÇ MADDELERİNE SATICI TARAFINDQAN ADETA TERÖR ESTİREREK AŞIRI FİYATLAMALAR YAPILMIŞTIR.BU VİZDANSIZLARIN ÇIKARCILARIN YAPTIĞI ZAMLARIN GERİ ALINMASI ÇOK ZORDUR.HÜKÜMET BOCLAMAYA GİRDİĞİNİ DÖVİZİN ATEŞİNİ SÖNDÜRMEYİ 20 GÜNDÜR BAŞARAMAMIŞTIR.ÜCRETLER ZAM YAPMA ZORUNLULUĞ DOĞMUŞ BU ARTIŞLAR SATICI TERÖRÜN BUYÜK BOYUTTA OLAMSI DAHA ÇALIŞANIN ELİNE GEÇMEDEN BU ZEVAT TARAFINDAN HORTUMLANMAYA DEVAM ETMEKTEDİR.AÇIKLANAN MODEL TOPLUMDA İNANDIRICILIK YARATMAMIŞTIR.FAİZ İNDİRMEKLE 10 TL KAANIRKEN 100 TL KAYBEDİLMİŞTİR.NEDENİ ÜLKEMİZİN BORÇLANMA TAHVİLLERİ VE BORSAD SICAK PARANIN OLMASIDIR.BENCE ÖNCE DÖVİZ SADE VATANDAŞA YASAKLANMALI DÖVİZ BÜROLARI KAPATILMLIYDI.ÖYLE DÖVİZİ ALIP PARA KAZANACSM DİYEREK YASTIK ALTINA KOYULURSA O ZAMN ÜLKEYİ İDARE EDENLERİN DIŞ GÜÇLER YAPIYOR DEMELERİ HAKLI DEĞİLDİR.ÜLKEMİZDE KARNLI EMELLERİ OLAN MİHRKLAR BELLİ BİRDE İÇİMİZDEKİLERLE BİRLİKTE ÜLKEMİZİ KAOSA SOJARAK 15 TEMMUZDAKİ AMAÇLARINA ULAŞMAYA ÇALIŞTIKLARI ALENEN BELLİDİR.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.