Sosyal Medya

GÜNDEM

Mervenin katilinin cezası onandı

Eski sevgilisi ve onunla eğlenirken gördüğü arkadaşını parkta pompalı tüfekle vurarak öldüren katil hakkında verilen 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, Yargıtay tarafından da onandı.

Muhammet Gürsoy (30), eski kız arkadaşı Merve Kotan'ı (19) Aydın’ın Efeler ilçesindeki bir barda Ekim Türkmen (32) ile eğlenirken gördü.
 
Öfkelenen Gürsoy, içeri girip, Kotan ve Türkmen ile tartıştı.
 
Daha sonra dışarı çıkan Muhammet Gürsoy, ikiliyi bar yakınındaki Cumhuriyet Mahallesi'ndeki Nevzat Biçer Parkı'nda beklemeye başladı.
 
POMPALI TÜFEKLE İKİSİNİ DE ÖLDÜRDÜ
Bir süre sonra bardan çıkarak yürüyen Kotan ve Türkmen'i durduran Gürsoy, pompalı tüfekle ateş açtı.
 
15 Ağustos 2019'da saat 04.00 sıralarında meydana gelen saldırı sonrası Merve Kotan ve Ekim Türkmen hayatını kaybetti, kaçan Muhammet Gürsoy ise suç aleti tüfekle yakalanıp, tutuklandı.
 
2 KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS CEZASI VERİLDİ
Gürsoy hakkında 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı.
 
Aydın 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada 6 Haziran 2020'de karar çıktı, Gürsoy'a 2 kişiyi 'tasarlayarak kasten öldürme' suçundan 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.
 
SANIK AVUKATLARI İTİRAZ ETTİ
Sanık Gürsoy'un avukatları kararı, İstinaf Mahkemesi'ne taşıdı.
 
İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 1'inci Ceza Dairesi, 29 Ocak 2021'de temyiz yolu açık olmak üzere kararı reddetti.
 
Sanık avukatları bu kez Yargıtay 1'inci Ceza Dairesi'ne cezada indirim yapılması için başvurdu.
 
YARGITAY, KARARI ONADI
Yargıtay, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 1'inci Ceza Dairesi'nin kararında bir isabetsizlik görülmediğini belirterek, kararı onadı.
 
Yargıtay, sanık avukatının 'tasarlama' bulunmadığına, haksız tahrik hükümlerinin uygulanması gerektiğine ilişkin yerinde görülmeyen temyiz nedenlerinin reddine de karar verdi.
 
“ADALETE GÜVENİYORUZ DEDİK, BEKLENTİMİZ BOŞA ÇIKMADI”
Cezanın Yargıtay tarafından onanmasının sevindirici olduğunu belirten baba Salih Kotan, “Türk Ceza Kanunu'ndaki en üst ceza verildi. Tabii ki bu bizim acımızı dindirmiyor. İnşallah, birileri cinayete teşebbüs etmeden önce düşünür. Karardan memnunuz. En başından beri, 'Adalete güveniyoruz' dedik. Bu beklentimiz boşa çıkmadı.” dedi.
 
“EMSAL KARAR OLDU”
Merve Kotan'ın avukatlarından Sibel Önder ise sanığın suçun işleniş biçimi, suç konusunun önemi, kasta dayanan kusurunun ağırlığı ile suç sebep ve nedenleri dikkate alınarak sanığa 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildiğini hatırlatarak, şunları söyledi:
 
“Bu karar, emsal teşkil etmektedir. Maalesef ki çok ciddi sayıda kadın cinayeti işlenmektedir. Merve Kotan cinayeti de bunlardan biridir. Bu davaların tek ortak özelliği; kadınların hayatlarına giren erkekler tarafından öldürülmeleri değildi.
 
“TEK DOSYA OLARAK TARİHE GEÇMİŞ BULUNMAKTIR”
Daha da acı olanı, katillerin çıkarıldıkları mahkemelerce 'iyi hal' indiriminden yararlanarak cezalarının azaltılmasıydı. Merve Kotan cinayetini diğer dosyalardan ayıran tek ve en önemli olan husus; mahkemesi tarafından Türk Ceza Kanunda yazan maddelerin kelimenin tam anlamıyla kullanması ve sanığa iyi hal indirimi yapmaması oldu. Türkiye'de yaşanan kadın cinayetleri içinde 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan tek dosya olarak tarihe geçmiş bulunmaktır.”

  • Mervenin katilinin cezası onandı

  • Mervenin katilinin cezası onandı

  • Mervenin katilinin cezası onandı

  • Mervenin katilinin cezası onandı

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.