Sosyal Medya

GÜNDEM

Thodex vurguncusu Fatih Özer yakalandı

Arnavutluk polisi, kırmızı bültenle aranan Thodex'in kurucusu Fatih Özer'in Arnavutluk'un Vlora kentinde yakalandığını açıkladı.

Binlerce kişiden topladığı 2 milyar dolarla Arnavutluk'a kaçan kripto para borsası Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer ile ilgili bir gelişme yaşandı.
 
Bir süredir aranan Özer, Arnavutluk polisi tarafından yakalandı.
 
Arnavutluk İçişleri Bakanı teyit etti
Arnavutluk İçişleri Bakanı Bledar Çuçi, bugün sabah saatlerinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya kırmızı bültenle aranan Thodex’in kurucusu firari Faruk Fatih Özer'in Arnavutluk Vlora’da yakalandığını ve kimliğinin biyometrik sonuçlar ile de teyit edildiğini iletti.
 
İade işlemlerine başlandı
Emniyet Genel Genel Müdürlüğü İnterpol Daire Başkanlığınca Fatih Özer’in Türkiye’ye iadesi işlemlerine başlandı.
 
Öte yandan İçişleri Bakanlığı'ndan, Thodex'in kurucusu Fatih Özer'in iadesiyle ilgili bir açıklama yapıldı.
 
İçişleri Bakanlığı açıklama yaptı
İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
 
“Arnavutluk Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Bledar Çuçi bugün sabah saatlerinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya Kırmızı Bültenle aranan Thodex’in kurucusu firari Faruk Fatih Özer'in Arnavutluk’ta Vlora’da yakalandığını ve  kimliğinin biyometrik sonuçlar ile teyit edildiğini iletti.
 
Emniyet Genel Genel Müdürlüğü İnterpol Daire Başkanlığınca, Fatih Özer’in Türkiye’ye iadesi işlemlerine başlandı.”
 
Thodex soruşturması
İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, kripto paranın ne olduğu, Bitcoin'in yasal statüsü, kripto borsalarında nasıl işlem yapıldığı ve borsalar arasındaki farklılıklar anlatıldı.
 
Thodex isimli şirketin 400 bin lira sermaye ile firari sanık Faruk Fatih Özer tarafından kurulduğunu belirten iddianamede yer verilen MASAK raporunda, Thodex platformunun müştekileri iş ve işlemleri nedeniyle hileli davranışlarla aldattığı kaydedildi.
 
MASAK raporunda, sanık Faruk Fatih Özer'in hakimiyeti altındaki 3 ayrı hesaptan 253 milyon 714 bin 909 lira karşılığı kripto varlık transfer edildiği vurgulanarak, bu transferlerin önemli bir kısmının sanıklar Cem Uzunoğlu, Faruk Fatih Özer ve Zuhal Özer'in ticari merkezi Malta'da bulunan Kripto Varlık Hizmet Sağlayıcısı nezdinde yer alan kripto varlık cüzdanlarına transfer edildiği belirtildi.
 
İddianamede, bu suçlar sebebiyle 356 milyon liralık zarar oluştuğuna yer verildi.
 
İstenen cezalar
İddianamede, firari Faruk Fatih Özer'in de aralarında bulunduğu 6'sı tutuklu 21 sanık hakkında, "suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve yönetme", "bilişim sistemleri, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık" ve "tacir veya şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılık ve suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama" suçlarından 12 bin 164'er yıldan 40 bin 562'şer yıla kadar hapis cezası istendi.
 
 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.