Sosyal Medya

GÜNDEM

Kiracılar ve ev sahipleri dikkat! Zorunlu oluyor

Ev sahibi ve kiracılar arasında yaşanan kira alacakları, kat mülkiyeti uyuşmazlıkları ve komşuluk hukuku ihtilafları artık mahkemeden önce arabulucuya gidecek

Son aşamasına gelen düzenleme ekim ayında Meclis'e sunulacak. Posta.com.tr olarak vatandaşların en çok merak ettiği soruları bir arabulucu hukukçuya sorduk.

Kiraların bazı bölgelerde fahiş oranda artırılması son dönemin en önemli sorunlarından biri. Hükümetin getirdiği yüzde 25 kira zam sınırı uygulamasına rağmen ev sahipleri ve kiracılar arasındaki sorunun hızlı çözümü için arabuluculuk getirilecek. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Yargı Reformu Strateji Belgesi çerçevesinde alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerini yaygınlaştırılacağını açıklayarak, “Kira uyuşmazlıklarında arabuluculuğu zorunlu hale getireceğiz” dedi.
 
BU AY MECLİS'E GELİYOR
 
Meclis'in açılması ile beraber ekim ayında gündeme gelecek yeni düzenleme yasalaştığında ev sahibi ve kiracı arasındaki uyuşmazlıklarda dava açmadan önce arabulucu devreye girecek. Doğrudan mahkemeye gidilmesi halinde davalar reddedilecek. Kira alacakları, kat mülkiyeti uyuşmazlıkları, komşuluk hukuku ihtilafları gibi uyuşmazlıkları arabulucu çözüme kavuşturacak.
 
EV SAHİBİ VE KİRACI SORUNU BİR AYDA ÇÖZÜLECEK
 
Arabuluculuk görüşmelerinin 3 hafta içinde tamamlanması planlanıyor. Zorunlu durumlarda ise arabulucu tarafından bu süre en fazla 1 hafta kadar uzatılabilecek. Görüşmeler sonrasında anlaşma sağlanmazsa mahkemede kiracı ya da ev sahibi tarafından dava açılabilecek. Hükümetin bu hamlesi sonrası kirada arabuluculuğun ayrıntılarını Arabulucu ve Avukat Tuğba Güzel Karlıdağ’a sorduk.
 
ARABULUCULUĞA NASIL BAŞVURU YAPILIR?
 
"Kirada arabuluculuk nasıl devreye girecek, vatandaş nereye başvuracak?" sorusuna yanıt veren Arabulucu Av. Tuğba Güzel Karlıdağ, “Kira sözleşmesinden kaynaklanan uyuşmazlıklarda dava açılmadan önce arabulucuya başvurmak zorunlu hale gelecektir. Uyuşmazlık yaşayan taraflar, adliyelerdeki arabuluculuk bürolarına başvurabilecekleri gibi yetkinliğine ve bilgisine güvendikleri bir arabulucuya veya arabuluculuk merkezine de başvurabilirler." ifadelerini kullandı.
 
MAHKEMEDEN DAHA HIZLI VE EKONOMİK
 
Kira anlaşmazlıklarında da uygulanacak arabuluculuğun 4 hafta gibi bir sürede sonuçlandığını belirten Av. Karlıdağ, “Kira sözleşmelerinden doğan uyuşmazlıkları arabuluculuk yoluyla çözmek taraflar açısından mahkemeden çok daha hızlı ve ekonomik olacaktır. Tarafların icra takipleri ile uğraşmalarının ve tahliye sürecinde mağdur olmalarının önüne geçilerek anlaşma yoluyla sorunlar çözüme kavuşturulabilecek“ şeklide konuştu.
 
ARABULUCULUĞA BAŞVURU ÜCRETSİZ
 
Arabuluculuk ücreti ile ilgili de bilgi veren hukukçu Tuğba Güzel Karlıdağ, “Davadan önce şart olan arabuluculuk işlerinde taraflar arabuluculuk görüşmelerinde, taraflar anlaşamazlarsa arabulucuya bir ücret ödemezler. Bu durumda arabuluculuk ücreti devlet tarafından ödenir ve davada haksız çıkan taraftan alınır. Anlaşma durumunda ücret, aksi kararlaştırılmadıkça taraflarca eşit şekilde ödenir. Ücret, Arabuluculuk Asgari Ücret Tarifesine göre belirlenir. Arabuluculuk Ücret Tarifesi, Arabuluculuk Daire Başkanlığının resmi web sitesinde yer almaktadır.” bilgisini paylaştı.
 
İŞTE YENİ ARABULUCULUK TARİFESİ
 
Öte yandan hukuk uyuşmazlıklarının mahkemeye taşınmadan çözüme kavuşması için uygulanan arabuluculuk sisteminde ödenecek ücret tarifesinde değişikliğe gidildi. Hukuksal sorunların arabuluculuk sistemi yoluyla çözümü halinde arabulucuya uygulanacak yeni tarifede yüzde 100 zam uygulandı. Karar, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
 
Adalet Bakanlığı’nca 14 Kasım 2013’te ihtiyari olarak başlatılan alternatif çözüm yöntemi arabuluculuk, iş uyuşmazlıklarında 1 Ocak 2018, ticari uyuşmazlıklarda 1 Ocak 2019, tüketici uyuşmazlıklarında ise 28 Temmuz 2020’den itibaren zorunlu olarak uygulanıyor.
 
 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.