Sosyal Medya

GÜNDEM

Kıbrıs'a kaçan müteahhit Lefkoşa'da gözaltına alındı

Kahramanmaraş'ta yıkılan 14 katlı binanın müteahhiti Hasan Alpargün'ün KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da gözaltına alındığı öğrenildi.

Pazartesi Kahramanmaraş merkezli meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki depremde, Adana Çukurova Güzelyalı Mahallesi'nde bulunan 16 katlı Hasan Alpargün Apartmanı da yıkıldı. Toplam 32 dairenin bulunduğu binadan sağ çıkan olmadı. 83 cansız bedenin çıkarıldığı enkazın altında hala 15 kişinin cenazesinin bulunduğu belirlendi.
 
Alpargün Apartmanı müteahhidi Hasan Alpargün'ün da bugün Adana'dan kaçtığı ortaya çıktı. Alpargün'ün bulunması amacıyla yürütülen çalışmalar sonucu, Alpargün İnşaatın sahibi Hasan Alpargün'ün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) olduğu tespit edildi.
 
Edinilen bilgiye göre, hakkında “taksirle öldürme ve yaralamaya neden olmak” suçlarından aranması olan Alpargün'ün, KKTC’de yapılan çalışmalar sonucu Lefkoşa Emniyet Müdürlüğüne teslim olduğu bildirildi.
 
Devam eden çalışmalarda; Alpargün'ün 990 bin dolar, 890 bin euro, 500 bin TL Türkiye'den transfer etmeye çalıştığı, ayrıca Lefkoşa Demirhan bölgesinden daire satın almaya çalıştığı iddia ediliyor.
 
KIBRIS'TA AÇIKLAMA
 
KKTC Başbakanı Ünal Üstel, deprem sonrası adaya kaçmaya çalışacak müteahhitlere karşı tedbir aldıklarını duyurdu. 
 
 
 
Kıbrıs'a kaçan müteahhit: Babamı ihbar ettim, sorumlu ben değilim
 
Kahramanmaraş'ta merkezli 7.7 ve 7.6 şiddetindeki depremlerden etkilenen Adana'da yıkılan binalardan biri de lüks ve güvenilir site olarak pazarlanan Alpargün Apartmanı oldu. Binanın sahipleri olan Hasan Alpargün ve oğlu Hasan Can Alpargün'ün, deprem günü Kıbrıs’a kaçtığı öne sürüldü.
 
Cumhuriyet'ten Kardelen İnce'ye konuşan oğul Alpargün, şimdiye kadar 50 kişinin yaşamını yitirdiği bina ile bir ilgisinin olmadığını iddia ederek şunları söyledi:
 
''Yakalanması için babamı ihbar ettim. Birlikte değiliz. Yıkılan bina ben 5 yaşındayken yapılmış olduğundan iddialar asılsız, sorumlu ben değilim. Binalarla ilgim yok. Ben çocukken yapılmış bir binadan nasıl sorumlu olabilirim?''
 
50 kişinin yaşamını yitirdiği binanın müteahhit firması Alpargün İnşaat’ın sahibi Hasan Can Alpargün’ün, 7 yıl önce verdiği röportajda aile şirketi olduklarını aktarırken yapılan binaları da şu sözlerle pazarlamıştı:
 
“Projelerde her şeyden önce dikkat ettiğimiz şey güvenilirlik ve depreme dayanıklılık.”
 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.