Sosyal Medya

EKONOMİ

GİB, deprem yardımlarının vergiden düşüldüğü iddialarına açıklık getirdi

Gelir İdaresi Başkanlığı Twitter adresinden yayınladığı mesajında, bağış ve yardımların vergiden değil, matrahtan düşüldüğünü aktardı.

Kahramanmaraş merkezli olup etrafındaki 11 ili etkileyen deprem sonrasında kurum ve kuruluşlar, depremzedelere yardımda bulunmak için yarışa girdi.
 
Bu aşamada yapılan bağış ve desteklerin vergiden düşüldüğü konusunda spekülasyonlar içeren paylaşımlar yapıldı.
 
Gelir İdaresi Başkanlığı açıklama yaptı
Hazine ve Maliye Bakanlığı'na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), Twitter adresinden paylaştığı mesajla kazançtan indirim ile vergiden indirimin farklı kavramlar olduğunu belirterek, tartışmalara son verecek şu açıklamayı yaptı:
 

 

Bağış ve yardımlar vergiden değil, matrahtan düşülmektedir. Sosyal medyada, yapılan bağış ve yardımların vergiden düşüldüğü yönünde paylaşımların devam ettiği görülmektedir.
 
Kamuoyunun ve vergi mükelleflerinin doğru bilgilendirilmesi adına konunun yeniden açıklanması gerekli görülmüştür.
 
Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunları belli şartlarla bağış ve yardımların elde edilen gelirden, kurum açısından kazançtan indirilmesi imkanı vermektedir.
 
Kazançtan indirim ile vergiden indirim tamamen birbirinden farklı kavramlardır.
 
Bağış ve yardımlar gerekli şartları taşıyorsa ilgili yılın vergi matrahının tespitinde gelirden, kurumlar için kazançtan indirilir. Bu indirim sonucu kalan tutar vergiye tabi olur.
 
 
100 bin TL kazancı olan bir kurum üzerinden örnek verildi
 
GİB, paylaşımında ayrıca konuya bir örnekle açıklık getirdi:
 
Konuyu basit bir örnekle anlatmak gerekirse; 100 bin TL kazancı olan bir kurum 20 bin TL AFAD’a bağış yaptığında kazancından 20 bin TL’yi indirecektir. Kalan 80 bin TL üzerinden yüzde 20 oranında hesaplanan 16 bin TL kurumlar vergisi ödeyecektir. Özetle, vazgeçilen vergi tutarı 4 bin TL’dir.
 
 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.