Sosyal Medya

SAĞLIK

Kanser aşısından umutlandıran haber: Yarı yarıya başarılı oldu

Covid-19 virüsüne karşı başarılı bir mRNA aşısı geliştiren Moderna'nın, aynı teknikle geliştirdiği kanser aşısı için umutlandıran haber geldi. Aşı, yüksek riskli hastalarda cilt kanserinin tekrarlama riskini yüzde 44 oranında düşürdü.

ABD’li ilaç şirketleri Moderna ve Merck, kanser hastaları için umut olacak bir gelişmeyi paylaştı.
 
Buna göre, bir mRNA aşısının denemesinden elde edilen yeni veriler, ciddi cilt kanseri olan melanomun riskini yarı yarıya azalttı.
 
Melanom tedavisi için ameliyat olan 157 kişiyle yapılan çalışmada, kişiselleştirilmiş aşı ve Keytruda immünoterapisi alanların yüzde 78,6'sı 18 ayda kanserden kurtulurken, yalnızca immünoterapi alan kişilerin yüzde 62,2'sinde kanser tekrarlamadı. 
 
Kombinasyon tedavisi alan 107 kişiden 24'ü ve sadece immünoterapi alan 50 kişiden 20'si olmak üzere yüzde 22,4'ünde kanser tekrarı veya ölüm meydana geldi.
 
Bununla birlikte Moderna ve Merck, kanser aşısının ciddi bir yan etkiye neden olmadığını söyledi. En sık görülen yan etkiler arasında ise yorgunluk, enjeksiyon yerinde ağrı ve titreme yer alıyor. 
 
Moderna'nın kıdemli başkan yardımcısı ve geliştirme, terapötikler ve onkoloji başkanı Dr. Kyle Holen, “Sonuçlar, mRNA aşıların kanserli insanlar için büyük bir potansiyeli olduğunu gösteriyor. mRNA Hastaların ömrünü uzatıyor.” açıklamasını yaptı. 
 
MRNA AŞISI VE İMMÜNOTERAPİ NASIL ETKİ GÖSTERİYOR?
 
Moderna'nın deneysel kanser aşısı mRNA-4157/V940, bağışıklık sistemini belirli tümörlere karşı bir yanıt oluşturmaya hazırlamak üzere tasarlandı. Halihazırda melanom tedavisinde kullanılan Merck Keytruda ise  bağışıklık sistemini tümörlere saldırması için uyarıyor.
 
Diğer taraftan şirketler, Amerikan Kanser Araştırmaları Derneği'nin yıllık toplantısında en son verileri sundu.
 
Moderna ve Meck, bu yıl  bir Faz 3 çalışması başlatmayı planladıklarını ve deneylerin akciğer kanseri de dahil olmak üzere daha fazla tümör türünü kapsayacak şekilde genişleyeceğini belirtti.
 
Amerikan Kanser Derneği'ne göre, melanom tüm cilt kanserlerinin yaklaşık yüzde 1'ini oluşturuyor, ancak cilt kanseri ölümlerinin çoğuna neden oluyor.
 
Organizasyon, bu yıl ABD'de yaklaşık 100 bin eni melanom teşhisi konacağını ve yaklaşık 8 bin kişinin melanomdan öleceğini tahmin ediyor.
 
Kaynak: NTV

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.