Sosyal Medya

TEKNOLOJİ

Apple sonunda iPhone'ları Android gibi özgürleştirecek!

Apple'ın dışa kapalı işletim sistemi en sonunda bazı değişimlere maruz kalacak. Avrupa birliğinin aldığı kararlarla artık iPhone'lar daha özgür bir kullanım vadedecek. İşte detaylar.

Apple'ın bu seneki Dünya Geliştiriciler Konferansı (WWDC) Haziran ayında başlayacak. Apple fanları ve geliştiricilerin en çok beklediği yeniliklerin başında karma gerçeklik ve yeni iOS 17 yer alıyor.
 
Apple cihazlarını Android gibi özgürleştirebilir
Bloomberg'den bazı kaynaklara göre iOS 17, WWDC en önce çıkan değişimlerden bazılarına maruz kalacak. Çünkü Apple'ın iPhone'larda uygulamaları tıpkı Android'deki gibi daha fazla özğürlük sunması için bazı değişimler yer alacak. Apple, duvarlarla çevrili bahçesini en sonunda dış dünyaya açmaya pek hevesli değil ancak Avrupalı mahkemeler Type-C şarj kablosu gibi bunu da zorluyor gibi görünüyor.
 
Ayrıca watchOS'un, platformun piyasaya çıktığı 2015'ten bu yana en büyük güncellemesini alması bekleniyor. Apple Watch donanımlarının bu yıl çok fazla gelişmesinin beklenmediğinden, yeni etkinlikte sadece güncellenmiş bir arayüz dahil olmak üzere yazılıma odaklanılacak.
 
iPadOS 17 muhtemelen bazı yapısal güncellemeler alacak. Bunun da önümüzdeki yıl OLED ekranlı Pro modellerine zemin hazırlaması bekleniyor. Bu ayın başlarında, Samsung'un, Apple'ın iPad'lerinde ve MacBook'larında OLED teknolojisine geçişini desteklemek için OLED üretimine 3,1 milyar dolar yatırım yaptığı biliniyor.
 
Apple'ın ayrıca bu yılın sonlarında veya gelecek yılın başlarında lansman için birkaç yeni Mac hazırladığı ve en azından birkaçının WWDC'de görücüye çıkabileceği de söyleniyor.  Haziran ayında piyasaya çıkacak olan yeni modellerden hiçbirisinin M3 silikon ile gelmesi beklenmiyor. Bunun yerine, Apple muhtemelen bu sistemleri mevcut M2 çipinin bazı varyantlarıyla sunacak.
 
WWDC 2023, 5 Haziran'da başlayacak ve 9 Haziran'a kadar devam edecek. Apple, açılış gününde dileyen herkesin katılabileceği yüz yüze bir etkinliğe de ev sahipliği yapacak. Ancak ilk günden sonra olan etkinliğin tamamı çevrimiçi bir biçimde gerçekleştirilecek.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.