Sosyal Medya

TEKNOLOJİ

Twitter önemli bir kullanıcı güncellemesi gerçekleştirdi

Twitter bir kez daha önemli bir politikasını herhangi bir açıklama yapmadan sessizce güncelledi.

Şirket, trans bireyleri yanlış cinsiyetlendirme ve yanlış isimlendirme (deadnaming: ismini değiştirdiği halde transseksüel kişilere eski isimleriyle hitap etmek) karşı koruyan bir bölümü kaldırmak için nefret dolu davranış politikasını değiştirmiş görünüyor.
 
Twitter 2018'de deadnaming ve yanlış cinsiyetlendirmeyi yasaklamıştı. Politikada, "Korunan bir kategori hakkında olumsuz veya zararlı klişeleri, aşağılamayı, karalamayı, kinayeleri veya diğer içeriklerle başkalarını hedeflemeyi yasaklıyoruz" deniyordu. "Bu, transseksüel bireylerin hedefli olarak yanlış biçimde cinsiyetlendirilmesini veya yanlış adlandırılmasını içerir."
 
Politika güncellemesi sonrası burada yer alan son ifade artık kaldırıldı. Twitter'ın politika sayfasının en son Nisan 2023’te güncellendiği görülüyor. Ancak Wayback Machine'e bakıldığında, değişikliğin 8 Nisan'da yapıldığı görülüyor.
 
Twitter önemli bir kullanıcı güncellemesi gerçekleştirdi
Haberi paylaşan GLAAD ve diğerleri hamleyi kınadılar. GLADD CEO'su Sarah Kate Ellis yaptığı açıklamada, "Twitter'ın uzun süreli politikasını gizlice geri alma kararı, şirketin hem kullanıcılar hem de reklamverenler için ne kadar güvensiz olduğunun en son örneği" dedi. Harvard Cyberlaw Clinic klinik eğitmeni Alejandra Caraballo, "Kurallar nadir olarak uygulansa da, bu durum trans kullanıcıların daha fazla hedef alınmasına yeşil ışık yakıyor" diye yazdı.
 
Ancak Musk daha önce kurallardan geri adım atmak istediğinin sinyallerini vermişti. CEO olarak ilk hamlelerinden biri, önceki politikalar kapsamında yasaklanmış olan bir çok yüksek profilli kullanıcıyı eski haline getirmek oldu. Aynı sıralarda Bloomberg, cinsiyet zamirlerini belirten insanlarla defalarca alay eden Musk'ın, personele şirketin nefret dolu davranış kurallarının bu bölümünü "incelemeleri" talimatını verdiğini bildirmişti.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.