Sosyal Medya

RİZE

Çayeli'de petrolü bulacağız

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in son açıklaması Çayelili vatandaşları heyecanlandırdı.

Bakan Dönmez Çayeli açıklarında petrol beklentilerinin çok fazla olduğunun ve sismik çalışmaların yapıldığının altını çizdi.
 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, açıklamalarda bulundu. Dönmez, "Hemen hemen herkesi mutlu edecek bir müjdenin geleceğini söyleyebilirim" dedi. Dönmez, gelen sorular üzerine, Trabzon- Rize açıklarında doğalgazdan ziyade petrol ağırlık aramanın olduğunu söyledi.
 
 
Karadeniz gazına vurgu yaptı
Karadeniz Gazıyla alakalı açıklama yapan Dönmez; "Karadeniz, Hazar Denizi'nin potansiyelini içeriyor. Karadeniz Avrupa için yeni bir Kuzey Denizi olabilir.  Yüksek bir potansiyeli barındırıyor. Bundan sonra atacağımız adımlar için de umut vadediyor. Trabzon-Rize açıklarında sismik çalışmalarımız devam ediyor. Oradaki beklenti doğal gazdan ziyade sanki biraz daha petrol ağırlıklı gibi duruyor. 1 yıl içerisinde Sakarya Gaz Sahası'nda çalışmalarımıza devam edeceğiz. Daha sonra Orta Karadeniz'e geçebiliriz" dedi.
 
Prof. Dr. Nafiz Maden: “Çayeli açıklarında denizden petrol sızıyor”
Gümüşhane Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. Nafiz Maden, Karadeniz’de yeni sahalar bulunabileceğini, buraların sadece doğalgaz ve petrol değil farklı enerji kaynaklarına da gebe olduğunu söyledi.
 
Prof. Dr. Nafiz Maden, Rize'nin Çayeli açıklarından denizden petrol sızıntısı olduğunu belirterek “Rize’nin Çayeli açıklarında denizden petrol sızıntısı oluyor. Bu petrol yer altındaki bir rezervuardan sızmaktadır. Bunun muhtemel rezervuar alanını bulup onu da çıkarabiliriz.” ifadelerini kullandı.
 
Prof. Dr. Sadettin Korkmaz: "Çayeli'nin 6 mil açıklarında petrol denizin yüzeyine çıkıyor"
Karadeniz Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sadettin Korkmaz, Karadeniz’deki petrol aramalarının artması gerektiğine dikkat çekti.
 
Prof. Dr. Sadettin Korkmaz, Rize’nin Çayeli ilçesi açıklarında deniz yüzeyine petrolün çıktığını kaydetti.
 
Rize’nin Çayeli ilçesi açıklarında deniz yüzeyine petrolün çıktığını kaydeden Korkmaz, Sürmene ve Hopa’da daha önce yapılan sondaj çalışmalarında yeterli derinliğe inilemediğine de işaret ederek buralarda yeniden arama yapılması gerektiğini kaydetti.
 
"Fatih Çayeli'nde petrolü fethedecek"
 
Net Haber yazarı Kazım Köse geçtiğimiz yıl kaleme aldığı köşe yazısında Karadeniz'deki çalışmaları değerlendirerek, "Buraya yazıyorum, Fatih Çayeli'nde petrolü fethedecek." cümlesini kullanmıştı.
 
Çayeli açıklarındaki petrol sızıntısı tarih boyunca biliniyor
Rizeli gazeteci - yazar Fatih Sultan Kar konu ile ilgili kaleme aldığı yazıda, "17 Ağustos 1975 yılında Çayeli ilçesi 10 kilometre açıkta deniz üzerinde sızan petrol o dönemde araştırılarak deniz de petrol yatağı olduğunun tespit edilmesi ile sedir altı yapıldı." cümlesini kullandı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.