Sosyal Medya

RİZE

Rize'de 6 bin binaya risk testi yapılacak

Rize'de, deniz dolgusu üzerinde korozyon nedeniyle riskli binaların yerine yenilerinin yapıldığı kentsel dönüşüm çalışmaları sürerken, kent merkezinde diğer yapıların güvenilirliği için de risk analizi çalışmalarına başlandı.

 
Rize'de, deniz dolgusu üzerinde korozyon nedeniyle riskli binaların yerine yenilerinin yapıldığı kentsel dönüşüm çalışmaları sürerken, kent merkezinde diğer yapıların güvenilirliği için de risk analizi çalışmalarına başlandı. İlk etapta bir kısmı deniz dolgusunda da bulunan 6 bin binada incelemelerde bulunacak uzman ekip ve mühendisler, yapıların dayanıklılığına yönelik rapor oluşturacak; çıkan sonuca göre yeni kentsel dönüşüm için harekete geçilecek.
 
Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, ekiplerin haziran ayı başı itibari ile incelemelere başlayacağını kaydederek, ”Deprem bölgesinde 5 ekipten oluşturduğumuz 10 mühendisimiz hafif orta ve ağır hasarlı binaların tespiti için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ekiplerine yardım etmişlerdi. Rize’de inşallah bu ayın sonuna doğru 6 bin bina ile ilgili çalışma yapacağız. Gözlem sonucunda sıkıntılı binalarımızı tespit çalışmaları yapacağız. Bu çıkan sonuçlarla birlikte bakanlık ile görüşüp ciddi hasarlı binalar ile ilgili süreci haziran ayı sonlarından itibaren başlatacağız” dedi.
 
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi İnşaat Mühendisi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Veli Süme, kentsel dönüşümü desteklediklerini belirterek, "Özellikle dolgu üzerinde bulunan binaların daha riskli olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle burada 30 yılı devirmiş olan binalar için bu risk önem arz etmekte. Dolgu alanı üzerindeki binaların dönüşüme uğratılıp, iyileştirme yapılması gündemde, bu yüzden buradaki binaların risk analizin yapılması gündemde ve bunun olması gerektiğini düşünenlerdenim. Rize için yeni bir sürecin başladığını söyleyebiliriz. Bizlerde binalarımız daha yaşanılır yer haline getirme konusunda kentsel dönüşümü destekliyoruz” diye konuştu.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.