Sosyal Medya

RİZE

Rize'de sel riski araştırmasında dikkat çeken ayrıntılar

Kentte yürütülen çalışma kapsamında sel risk yönetim stratejilerinin oluşturulmasına katkı sağlamak için anket düzenlendi.

Rize, sel ve heyelanların sıklıkla yaşandığı bir şehir olarak biliniyor.

Kentte yaşanan felaketler, yerleşim yerlerinde zorunlu değişikliklerin yanı sıra can kayıplarına ve yaralanmalara sebep oluyor.

İngiltere'de görevli Türk akademisyen, kritik bir çalışma için kolları sıvadı. Leicester Üniversitesi Risk Yönetimi Dr. Öğretim Üyesi Ayşe Yıldız, Türkiye'de ve özellikle Doğu Karadenizde yağışlara bağlı gelişen olaylara ilişkin açıklamalarda bulundu.
 
Yıldız, “Rize ilinde meydana gelen sel, toprak kayması ve taşkın olayları yüksek sayıda can ve mal kayıplarına sebebiyet vermektedir. Son zamanlarda yaşanan iklim değişikliğinin ise bu kayıpları daha da artıracağı tahmin edilmekte.” şeklinde açıklamalarda bulundu.
 
Dr. Ayşe Yıldız, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nden (RTEÜ) Öğretim Görevlisi Gökhan Sırmalı ile Rize'deki sel, taşkın ve heyelanlara ilişkin saha çalışması yürütüyor.
 
Rize'de sel araştırması
 
Çalışma kapsamında, bölgedeki afet riskinin azaltılmasına ilişkin oldukça kapsamlı sonuçlar elde edilmesi hedefleniyor.
 
Sel risk algısı, hazırlık, güven ve risk iletişimi: Rize ili örneği başlıklı ankette katılımcılara konuya ilişkin çeşitli sorular yöneltiliyor. Yıldız ve Sırmalı, söz konusu kentte bu sayede sel risk yönetim stratejilerini geliştirmeyi amaçlıyor.
 
 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.