Sosyal Medya

POLİTİKA

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İsveç'in NATO üyeliğine AB şartı

Cumhurbaşkanı Erdoğan NATO Devlet ve Hükûmet Başkanları Zirvesi için gerçekleştireceği Litvanya ziyareti öncesi basın toplantısında konuştu. İsveç'in NATO adaylığı konusunda net konuşan Erdoğan, "Türkiye'nin AB kapısını açın, İsveç'in önünü açalım." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Litvanya'daki NATO zirvesi öncesi açıklamalarda bulunuyor. İsveç'in NATO üyeliği konusunda konuşan Erdoğan, İsveç'in üçlü mutabakatın şartlarını yerine getirmesi gerektiğini vurgulayarak "Kimse bizden taviz beklemesin" dedi.
 
İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:
 
 Ukrayna başta olmak üzere ortakları desteklemek üzere Madrid Zirvesi'nde aldığımız kararları gözden geçireceğiz. NATO Ukrayna konseyinin ilk toplantısını da tertipleyeceğiz.
 
Bu süreçte işi yokuşa sürmelerine rağmen her zaman olduğu gibi ittifak dayanışmasıyla hareket ettik. Asgari %2 savunma harcamanın yenilenmesi olacaktır. Savunma harcamalarının artırılması konuşulurken kısıtlamaların da konuşulduğunu görüyoruz.
 
Ben bu akşam sayın genel başkan ve İsveç Başbakanı'yla görüşme gerçekleştireceğim. Verilen sözlerin tutulmasını istiyoruz. Türkiye NATO harekatlarına en çok katkı veren ülke olarak üzerine düşeni yapıyor. Zirve marjında bazı devlet başkanlarıyla ikili görüşmelerimiz olacak.
 
50 yılı aşkın zamandır AB kapısında bekletilen Türkiye var. Türkiye'yi bekleten bu ülkelere buradan sesleniyorum. Türkiye'nin AB'de önünü açın. Finlandiya'nın önünü nasıl açtıysak İsveç'in de önünü açalım. Biz Türkiye'yiz. Zirve marjında yapacağım görüşmelerde bunları da ifade edeceğim.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.