Sosyal Medya

RİZE

Çayeli'de petrol sızıntısı

Rize'nin Çayeli ilçesi açıklarından alınan örnekler, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığına analize gönderilecek.

 
 
Türkiye’nin son yıllarda varlığını sahada ciddi şekilde hissettirdiği alanlardan biri de hiç şüphesiz derin denizdeki arama-keşif ve üretim faaliyetleri...
 
Enerjide bağımsızlık hedefiyle başlatılan çalışmaların meyvesi yenilmeye başlanıldı.
 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı geçtiğimiz günlerde bu kapsamda yeni bir çalışmayı duyurdu.
 
Yapılan açıklamaya göre, Eylül ayında Van olmak üzere Ordu ve Rize'de de yeni sondaj çalışmalarının başlayacağı ifade edildi.
 
Bunun ardından Karadeniz'de Rize'nin Çayeli ilçesi açıklarından alınan örnekler, petrol potansiyelinin belirlenmesi amacıyla Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığına (TPAO) analize gönderilecek.
 
Numune alındı
 
Gümüşhane Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nafız Maden, Çayeli sahilinden tekne ile yaklaşık 7 mil açılarak, bölgeden numune aldı.
 
Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı Başkanı da olan Maden, AA muhabirine, Karadeniz'de petrol ve doğal gaz kaynaklarının araştırılmasına yönelik bilimsel çalışmalar yaptığını söyledi.
 
Deniz yüzeyinde sızıntı tespit edildi
 
Doğu Karadeniz ve Batı Karadeniz'in petrol potansiyeline yönelik olarak daha önce de akademik yayınlar çerçevesinde çalışmalar yaptıklarını belirten Maden, bu çalışmalar kapsamında uydu görüntüleri ve jeofizik yöntemlerle Ordu'nun Ünye ilçesi ile Gürcistan'ın Batum şehirleri açıklarındaki petrol sızıntılarının tespit edildiğini anımsattı.
 
 
"Karadeniz, Türkiye'nin enerjisinin büyük miktarının karşılandığı bir deniz olacak"
 
Maden, jeofizik, jeolojik ve uzaktan algılama yöntemleriyle çalışmalar yaptıklarını belirterek, raporları ilgili kurumlarla paylaşacaklarını söyledi.
 
Çayeli açıklarında önemli miktarda doğal petrol sızıntısı olduğunu düşündüklerini ifade eden Maden, şöyle dedi:
 
Sondaj kuyusu açıldığında ekonomiye katkısı olabileceğini düşünüyorum. Karadeniz sadece petrol ve doğal gaz açısından değil ayrıca gaz hidrat ve geleceğin temiz enerjisi olarak öne çıkan hidrojen açısından da önemli bir havza. Karadeniz yalnızca hamsinin, balığın çıktığı bir yer değil, bundan sonra Türkiye'nin enerjisinin büyük bir miktarının karşılandığı bir deniz olacak.
 
"Çayeli ölçeğinde olaya bakmıyoruz"
 
Maden, Çayeli açıklarından aldıkları numuneleri analiz için yazışmalar tamamlandıktan sonra TPAO'ya göndereceklerini sözlerine ekledi.
 
Çayeli Belediye Başkanı İsmail Hakkı Çiftçi ise bölgede doğal petrol sızıntısına ilişkin araştırmaları desteklediklerini söyledi.
 
 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.