Sosyal Medya

POLİTİKA

Yerel seçimlere ilişkin YSK kararı Resmi Gazete'de yayınlandı

Yerel seçimlerin 31 Mart 2024 tarihinde yapılmasına yönelik YSK kararı, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Türkiye'de gözler, yerel seçimlere çevrildi.
 
31 Mart 2024'te yapılacak olan seçimler için siyasi partiler hazırlıklarını sürdürüyor..
 
Yüksek Seçim Kurulu (YKS) seçim kararlarını Resmi Gazete'de yayınlandı.
 
Buna göre, seçim dönemi 1 Ocak 2024 itibariyle başlıyor.
 
Resmi Gazete kararı
 
Kararda şu ifadelere yer verildi:
 
"2972 sayılı Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanun'un 8'inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan; "Mahalli İdareler seçimleri beş yılda bir yapılır. Her seçim döneminin beşinci yılındaki 1 Ocak günü seçimin başlangıç tarihidir. Aynı yılın Mart ayının son Pazar günü oy verme günüdür." hükmüne istinaden, Mahalli İdareler Genel Seçimleri 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacaktır.
 
298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'un "Oy verme süresi" başlıklı 89'uncu maddesinde; "Oy verme günü, saat sekizden on yediye kadar geçecek zaman, oy verme süresidir. Ancak, saat on yediye geldiği halde, sandık başında oylarını vermek üzere bekliyen seçmenler, başkan tarafından sayıldıktan sonra sıra ile oylarını kullanırlar.
 
Oy verme süresinin başlayış ve bitiş saatleri, sürenin korunması kaydıyla, mevsim ve bölge özellikleriyle ulaşım durumlarına göre, bütün yurtta veya gerekli görülen seçim çevrelerinde, seçim gününden en az bir hafta önce ilan edilmek koşuluyla, Yüksek Seçim Kurulunca tespit edilebilir." hükmü yer almaktadır.
 
Bu hükümler çerçevesinde, güneşin doğuş ve batış saatlerine ilişkin değerlendirmelere göre Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde oy verme günü olan 31 Mart 2024 Pazar günü itibarıyla bütün yurtta illere göre güneşin doğuş ve batış saatlerindeki farklılıklar dikkate alınarak, oy verme süresinin başlangıç ve bitiş saatlerinin belirlenmesi gerekmiş olmakla, konu incelendi."
 
Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Gümüşhane, Hakkari, Giresun, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Van, Şanlıurfa, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis'te oy verme işlemi 07.00 - 16.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek.
 
Diğer illerde ise oy verme işlemi 08.00 - 17.00 saatleri arasında yapılacak.
 
Yerel seçimler Türkiye'deki yerel yönetimleri belirlemek amacıyla her beş yılda bir düzenlenir. Bu seçimler sonucunda belediye başkanları, büyükşehir belediye başkanları, belediye meclisi üyeleri, il genel meclisi üyeleri, muhtarlar ve ihtiyar heyetleri seçilir.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.