Sosyal Medya

YAŞAM

Ece Erken'in eşi avukat Şafak Mahmutyazıcıoğlu cinayetine ilişkin davada karar açıklandı

Ece Erken’in eşi avukat Şafak Mahmutyazıcıoğlu cinayetine ilişkin 20 sanıklı davada karar açıklandı. Mahkeme, sanıklar Kadir Yasak, Ali Yasak, Seccad Yeşil ve Serkan Dakman'ın ‘kasten öldürme’ suçundan müebbet hapisle cezalandırılmasına karar verdi.

Ece Erken’in eşi avukat Şafak Mahmutyazıcıoğlu cinayetine ilişkin 20 sanıklı davada karar açıklandı. Mahkeme, sanıklar Kadir Yasak, Ali Yasak, Seccad Yeşil ve Serkan Dakman'ın ‘kasten öldürme’ suçundan müebbet hapisle cezalandırılmasına karar verdi.
 
Sunucu Ece Erken'in eşi avukat Şafak Mahmutyazıcıoğlu, 27 Ocak günü Yeşilköy'de ortağı olduğu balık restoranında uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmişti. Olayla ilgili yürütülen soruşturma çerçevesinde 16 Mayıs'ta Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından iddianame hazırlanmıştı. İddianamede, 20 sanığın 10'u hakkında ağırlaştırılmış müebbet ile değişen oranlarda hapis cezası talep edilmişti. Olaya ilişkin davanın karar duruşması görüldü.
 
Bakırköy 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada sanık Seccad Yeşil SEGBİS ile hazır edilirken, diğer 6 tutuklu sanık ile bazı tutuksuz sanıklar ve avukatları salonda hazır bulundu. Maktul Şafak Mahmutyazıcıoğlu'nun ağabeyi Celal Mahmutyazıcıoğlu da duruşmaya katıldı. Duruşmada savunması sorulan tutuklu sanık Ali Yasak, “Hakkımda gerçek olmayan iddialarda bulunuldu. İntikam almak için çarpıtılan iddiaların yalan olduğu anlaşılmıştır. 2 yıldır tutuklu kalmama neden olan iddianamede aleyhime bir şey yoktur. O gün Gürcistan’dan misafirlerim vardı. Bir iş için görüşüyorduk. Şafak Mahmutyazıcıoğlu ile görüşmeye gittiğimde üzerimde silah yoktu. İstesem kül tablası gibi başka bir şeyle de zarar verebilirdim. Ben o insanı alıp uzaklaştırdım, kendimi siper ettim ama yine de mahkemeyi inandıramadım. Suçlamayı kabul etmiyorum. Tahliyemi ve beraatımı istiyorum” dedi.
 
Tutuklu sanık Kadir Yasak ise, “Böyle bir olay yaşandığı için pişmanım. Ben kasten öldürme olmadığına inandıramadım sizi galiba. Ben olay anında yere doğru ateş ettim. Olayın aslı bu. Az ceza alayım diye demiyorum. Olayın gerçeği bu. Kamera kayıtlarını birlikte izledik. Olay biraz da medyatik olduğu için böyle oluyor. Ben kesinlikle kasten öldürme suçunu kabul etmiyorum. Tahliyemi talep ediyorum” şeklinde savunma yaptı.
 
Sanıklardan Serkan Dakman, “2 senedir derdimi anlatamadım. Neden tutuklu olduğumu da bilmiyorum. Çok ağır cezaevi şartlarında kaldım. Terör suçlularıyla aynı yerde yattım. Artık tahammül sınırlarını aştı. Yardım ve yataklığı da kabul etmiyorum. Ben beraatımı talep ediyorum” dedi.
 
Sanıkların savunmasının ardından mahkeme heyeti kararını açıkladı. Kararda, sanıklar Kadir Yasak, Ali Yasak, Seccad Yeşil ve Serkan Dakman'ın ‘kasten öldürme’ suçundan müebbet hapisle cezalandırılmasına hükmedildi. Sanıklara verilen cezada herhangi bir indirim uygulanmadı. Sanık Kadir Yasak’ın müşteki Murat Bilmez'e yönelik ‘kasten yaralama’ suç

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.