Sosyal Medya

EKONOMİ

Ticaret Bakanlığı açıkladı: İsrail'e ihracat kısıtlaması

İsrail'e ihracat kısıtlaması getirildiğini duyuran ve 54 üründe uygulanacağını açıklayan Ticaret Bakanlığı'ndan detaylı açıklama geldi.

Ticaret Bakanlığı'ndan "İsrail'e ihracat kısıtlaması" başlığıyla yayımlanan açıklamada, İsrail'in 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana, 6 ayı aşkın süredir Gazze Şeridi'nde yürüttüğü, ayrım gözetmeden masum Filistin halkına ve sivil yerleşim merkezlerine yönelik tokyekün katliamda hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısının 33 binin, yaralı sayısının da yüz binlerin üzerinde olduğu, Bunların büyük çoğunluğunun kadın ve çocuklardan oluştuğu belirtildi.
 
Gazze Şeridi'nin yerle bir olduğunu, büyük bir yıkıma uğradığı ifade edilen açıklamada, "Gazze Şeridi’nde hayata tutunmaya çalışan Filistin halkı, çağımızda benzeri görülmemiş biçimde açlıkla ve her türlü yoklukla mücadele etmekte, en temel gıda maddelerine, tıbbi yardım ve malzemeye ulaşmaları İsrail tarafından engellenmektedir. Açlıktan ölümler artmakta, salgın hastalıklar yayılmaktadır." denildi.
 
Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
 
Türkiye, 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana çatışmaların durdurulması, insani kayıp ve fiziki yıkımın engellenmesi, önce kalıcı ateşkes ve diplomatik çözüm arayışlarının hâkim olması ve Gazze’nin yeniden imarı için, gerek taraflar nezdinde, gerekse uluslararası arenada ve İslam dünyası bünyesinde siyasi ve diplomatik çalışmaları en üst düzeyde yapmıştır.
 
Türkiye, İsrail’in saldırıları başladıktan sonra Gazze’ye ve Gazze halkının yardımına koşarak, başta gıda, sağlık, tıbbi yardım ve binlerce hasta tahliyesi olmak üzere, gemilerle ve uçaklarla on binlerce ton yardımları ulaştırmış ve bu alanda dünyada en önde gelen iki ülkeden biri konumunda olmuştur."
 
"Adalet Divanı'ın kararları hukuken bağlayıcı"
 
Ayrıca açıklamada, İsrail'in, uluslararası hukuku alenen çiğnemeye devam ettiği, uluslararası camianın sayısız siyasi ve hukuki, ateşkes ve kesintisiz insani yardım sağlama çağrılarını yok saydığı vurgulandı.
 
Açıklamada şunlar kaydedildi:
 
"İsrail bugüne kadar uluslararası hukukun ve düzenin temel yapıtaşları olan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, BM Genel Kurulu, BM İnsan Hakları Konseyi ve Uluslararası Adalet Divanı’nın bu yönde almış oldukları hiçbir kararı maalesef uygulamamıştır.
 
Bu kapsamda, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2728, 2720 ve 2712 sayılı kararları, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun ES-10/21 ve ES-10/22 sayılı kararları, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nin A/HRC55/L.30 sayılı kararı, Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı’nın İsrail aleyhinde soykırım sözleşmesini ihlal iddiasıyla açılan dava kapsamında aldığı 26 Ocak ve 28 Mart 2024 tarihli ihtiyati tedbir kararları, İsrail’e çok açık biçimde ateşkese varması, ve BM ile tam işbirliği içinde, Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilere ihtiyaç duydukları tıbbi malzeme ve sağlık hizmetleri dahil olmak üzere tüm temel insani yardımların kesintisiz şekilde sağlanmasına izin vermesi yükümlülüğü getirmiştir."
 
BM Güvenlik Konseyi ve Uluslararası Adalet Divanı'nın söz konusu kararlarının hukuken bağlayıcı olduğu ifade edilen açıklamada, Türkiye'nin, tüm bu kararların uygulanmasının takipçisi olacağını defaatle açıkladığı vurgulandı.
 
"Askeri amaçla kullanılabilecek herhangi bir ürünün satışına izin verilmemiştir"
 
Bu doğrultuda, Türkiye'nin 9 Nisan 2024 tarihinden itibaren, ilk aşamada bazı ürün gruplarının İsrail'e ihracatını kısıtlama kararı aldığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
 
"Bu karar, İsrail, uluslararası hukuktan kaynaklanan yükümlülükleri çerçevesinde, Gazze’de derhal ateşkes ilan edene ve Gazze Şeridi’ne yeterli miktarda ve kesintisiz insani yardım akışına izin verinceye kadar yürürlükte kalacaktır. Esasen, çok önceden bu yana, İsrail’e askeri amaçla kullanılabilecek herhangi bir ürün veya hizmetin satışına ülkemizce izin verilmemiştir ve verilmemektedir.
 
Gazze Şeridi’nde gelinen vahim aşama çerçevesinde, uluslararası camianın tüm üyelerine çağrımız, İsrail’in uluslararası hukuktan kaynaklanan yükümlülüklerine uymasını teminen, üzerine düşenleri yerine getirmeleridir.
 
Türkiye Cumhuriyeti devleti ve halkı olarak, bugüne kadar olduğu gibi Filistin’in ve halkının yanında yer almaya ve desteklemeye devam edeceğiz."
 
Yasaklı Ürün Grupları:
 
Alüminyum Profiller
 
Alüminyum Teller
 
Boyalar
 
Bakır Profiller, Çubuklar ve Teller
 
Beton Mikserleri
 
Çelik Borular ve Bağlantı Parçaları
 
Çelik Filmaşin
 
Çelik Kapılar ve Depolar
 
Çelik Köprü Akşamı
 
Çelik Kuleler
 
Çelik Profiller
 
Çimento
 
Çimentodan, Betondan veya Suni Taştan İnşaat İçin Bloklar ve Levhalar
 
Demir Çelikten Tüm İnşaat Malzemeleri
 
Demir-Çelik Teller
 
Ekskatörler
 
Elektrik Kabloları
 
Elektrik Panoları
 
Fayanslar
 
Fiberoptik Kablolar ve Elektrik İletkenleri
 
Forkliftler
 
Granit
 
Halat ve Kablolar
 
Hırdavat Ürünleri
 
Hidrolik Yağlar
 
İnşaat Demirleri
 
İnşaat Makinaları
 
İnşaat Yalıtım Malzemeleri
 
İnşaatta Kullanılan Camlar
 
Kimyasal Bileşikler
 
Kireç
 
Klinker
 
Kovalar, Kepçeler, Kürekler, Kıskaçlar ve Kancalar
 
Kükürt
 
Madeni Yağlar
 
Makaralı Zincirler
 
Mermer
 
Metal İşleme Makinaları
 
Metallerin İşlenmesinde Kullanılan Kimyasallar
 
Mineral Gübreler
 
Motor Yağları
 
Paletler
 
Plastik Borular
 
Sandviç Paneller
 
Seramikler
 
Solvent Boyalar
 
Tel Çekme Makinaları
 
Testere Makinaları
 
Tuğlalar
 
Uçak Benzini ve Jet Yakıtı
 
Vernikler
 
Vinçler
 
Yapıştırıcılar ve Tutkallar
 
Yassı Çelik Ürünleri

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.