Sosyal Medya

RİZE

Çay'a yüzde 100 zam yapılmalı!

Yeniden Refah Partisi Rize İl Başkanı Mehmet Akif Zerdeci, yaş çay taban fiyatında en az %100 artış yapılması gerektiğini söyledi.

Bu artışın çay üreticisinin hakkı olduğunu ve bölgesel kalkınma ve refah seviyesinin yükselmesine katkıda bulunacağını belirten Yeniden Refah Partisi Rize İl Başkanı Mehmet Akif Zerdeci, 2023 yılında verilen yaş çay zammının üreticilerin beklentilerini karşılamadığını kaydetti. Zerdeci yaş çay fiyatının açıklanması ile birlikte kuru çay zammının da açıklanması gerektiğini ifade ederek böylece üreticilerin özel sektör tarafından mağduriyet yaşamalarına neden olacak düşük fiyatla çay alımının önüne geçilebileceğini belirtti.
 
Yaş çay taban fiyatı ile sorunların çözümüne yönelik açıklamada bulunan İl Başkanı Mehmet Akif Zerdeci, bölgede 1 milyona yakın çay üreticisi bulunduğunu ve Rize’nin ekonomisinin temelini çayın oluşturduğunu kaydederek, “Bölgede 1 milyona yakın çay müstahsilinin bulunduğu değerlendirmeye alındığında, ilimiz ekonomisinin çaya dayalı olduğu gerçeği ortadadır. Bu sebepten dolayı çaya verilecek olan fiyatın bölgesel kalkınma ve refah seviyesinin yükselmesinde önem arz etmektedir. Son yıllarda artan pahalılık, özellikle 2023 yılı içerisinde birçok üründeki aşırı fiyat artışları, karşısında geçen yıl yaş çaya verilen zam beklentileri karşılamamış ve çok altında kalmıştır.
 
Bu süreçte hükümet politikalarından kaynaklı borç ve yüksek faiz Ekonomisi ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de mağduriyetler meydana getirmiş, ekonomik olarak ağır sonuçları olmuş. Çay müstahsilleri ve bölge halkı da bu durumdan olumsuz etkilenmiştir.” Dedi.
 
ERBAKAN DÖNEMİ ZAMMI YAŞ ÇAYA UYGULANSIN
 
54. Erbakan hükümetinin yaş çaya verdiği %110 zammı örnek göstererek bu oranda bir artış talebinde bulunan İl Başkanı Zerdeci, “Yaş çaya bir yılda %110 oranında zam ile tarihin en yüksek zammını veren 54. Erbakan hükümeti ve aynı görüşün bugün tek temsilcisi olan Milli Görüşün tek partisi Yeniden Refah Partisi olarak görüşümüz yaş çay taban fiyatının beklenenleri karşılaması, hak edilenin verilmesi için en azından % 100 taban fiyat artışı yapılmadır, bu fiyat artışı da Müstahsile bir lütuf değil aksine çay üreticisinin hakkının teslimi olacaktır.
 
Yeniden Refah Partisi olarak bizler, sorunları sadece eleştiren ve konuşan değil; çözümlerini de ortaya koyan ve yol gösteren bir partiyiz. Bu konuyla ilgili bir çözüm önerimiz ise devletin yaş çaya verdiği destek programını yeniden düzenleyip gereken iyileştirmeleri yapıp yaş çaya verilen zammın bir kısmının destekleme ile karşılanarak kuru çay fiyatı üzerindeki etkisinin azaltılması ile tüketici açısından da daha iyi sonuçları olacaktır.” Diye konuştu.
 
TABAN FİYATLA BERABER KURU ÇAY ZAMMI DA AÇIKLANSIN
 
ÇAYKUR’un yaş çay fiyatını açıklamasıyla beraber istikrar için yeni maliyetlere orantılı olarak kuru çay zammının da aynı zamanda açıklanması gerektiği ifade eden Zerdeci, böylece özel sektör çay işletmelerinin yaş çayı daha düşük fiyatla satın almasının önüne geçileceği ve müstahsilin mağduriyet yaşamasının önleneceğini belirterek şöyle konuştu: “Bölgemizdeki çay sanayisinin büyük bir bölümü Çaykur tarafından diğeri de özel sektör tarafından icra edilmektedir. Her yıl sezon başında yaş çaydaki fiyat artışı ve işletme giderlerindeki artışlardan kaynaklı kuru çay maliyetlerinin artmasından dolayı, Çaykur’un yaş çay fiyatını açıklaması ile beraber istikrar için yeni maliyetlere orantılı olarak kuru çay zammını da aynı zamanda açıklama yapması gerekmektedir. Böyle yapılmaması durumunda maliyetleri düşürmek zorunda kalan özel sektör çay işletmelerinin yaş çayı daha düşük fiyatla satın almasına imkan verilmektedir. Bu durumda yapılan yaş çay zammının müstahsile eksik yansımasına, müstahsilin ve dolayısıyla bölge ekonomisinin zarar görmesine yol açmaktadır.
 
Hükümet yetkililerinden talebimiz, çayın başkenti olan Rize ilimizin en önemli gelir kaynağı olan çayımızın, değerini yükseltecek adımları bir an önce atmaları ve acilen yaş çaya verilen zam oranı kadar kuru çaya da zam yaparak yaş çayın düşük fiyatla satın alınmasının önüne geçilmelidir.”
 
Yeniden Refah Partisi Rize İl Başkanı Mehmet Akif Zerdeci; son olarak bu yıl 4 Mayıs 2024’te açılan yaş çay sezonunun tüm üreticilere ve ülkemize hayırlı olması temennisinde bulundu.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.