Sosyal Medya

KADIN

Rahat Topuklu Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılır?

Topuklu ayakkabılar, şıklık katmanın en kolay yollarından biridir. Hem günlük hem de özel anlarda zarif kombinler hazırlamak için ürünler sıklıkla tercih edilir.

Topuklu ayakkabılar, şıklık katmanın en kolay yollarından biridir.  Hem günlük hem de özel anlarda zarif kombinler hazırlamak için ürünler sıklıkla tercih edilir. Ancak, doğru topuklu ayakkabı seçimi yapmak kaydıyla. Topuklu ayakkabı seçiminde sadece tasarımı göz önünde bulundurmak konforlu bir kullanım için yeterli olmayabilir. Bunun için topuklu ayakkabı seçimi yaparken şıklığın yanı sıra konfor unsurunu da göz önünde bulundurmak oldukça önemli. Rahat topuklu ayakkabı seçimi yapmak için dikkat edilmesi gereken detaylar yazımızda.

Topuk Yüksekliği

Konforlu bir topuklu ayakkabı seçimi yapabilmek için ilk olarak topuk yüksekliğinin göz önünde bulundurulması gerekir. Zira bu modellerin topuk yükseklikleri konforu doğrudan etkiler. Örneğin, sürekli ayakta kalmanız gereken bir ortam için yüksek topuklu bir model seçmeniz rahatlık açısından doğru olmayabilir. Çünkü yüksek topuklu ayakkabılar uzun vadede rahatsızlık verebilir. Eğer günlük kullanım için topuklu ayakkabı seçimi yapılacaksa, bu noktada uzmanların tavsiyelerine kulak verebiliriz. Uzmanlar ayak sağlığını ve konforunu korumak için topuk boyunun en fazla 5 cm olması gerektiği kanısında. Ancak fazla ayakta kalınmayacak ortamlarda daha yüksek modeller de değerlendirilebilir. Bu durum biraz da kişinin ayak yapısına ve tercihlerine bağlıdır.

Ayakkabının Üretildiği Malzeme

Rahat topuklu ayakkabı nasıl seçilir konusunda öne çıkan bir diğer unsur da ayakkabının üretildiği malzemedir. Topuklu ayakkabının yumuşak ve nefes alan malzemelerden üretilmesi gün boyunca ayakların nefes alabilmesine olanak tanır. Ayrıca vurma ve koku problemlerinin önüne geçer. Bunun için topuklu ayakkabıları değerlendirirken deri veya süet gibi malzemelerden üretilen modeller tercih edilebilir. Malzeme kalitesinden emin olabilmek için seçilen ürünün üretim bilgilerine bakılması ve denenmesi gerekir. 

Ayak Tipi

Kişilerin ayak tipi de topuklu ayakkabıda rahatlığı etkiler.  Çünkü herkesin ayak yapısı farklıdır. Örneğin taraklı ve geniş ayak yapısına sahip olan kişiler için geniş uçlu tasarımlar ideal olacaktır. Tarak yapısı daha dar ayaklara sahip olan kişiler ise stiletto gibi modelleri tercih edebilir. Bunlara ek olarak ayak tabanlarının konforunu da göz önünde bulundurmak gerekir. Düz taban gibi problemlere sahip olan kişiler yastıklı tabana sahip olan modelleri tercih ederek ayak konforunu koruyabilir.

Topuk Yapısı

Topuklu ayakkabı seçiminde bir diğer önemli unsur da topuk yapısıdır. Bu ürünlerin topuk yapısı konforu büyük ölçüde etkilemektedir. Örneğin kalın topuklu ayakkabılar ince topuklu ayakkabı modellerine göre daha rahat bir deneyim sunar. Ancak ince topuklu ayakkabılar da tasarımları itibariyle kalın topuklu modellerden daha zarif bir görünüme sahiptir. Doğru seçimi yapabilmek için tercih edilecek topuklu ayakkabı modelinin kullanılacağı alanı göz önünde bulundurmakta fayda var. Eğer günlük kullanım ve tatil gibi aktiviteler için bir topuklu ayakkabı seçilecekse kalın topuklu modeller tercih edilebilir. Şık ve zarif kombinlerin boy gösterdiği özel davetler içinse ince topuklu modelleri değerlendirmek daha doğru olacaktır. Tüm bunlara ek olarak seçim sürecinde ayakkabı tasarımını da göz önünde bulundurmak önemli. Çünkü bazı ayakkabılar tasarımlarıyla farklı alanlarda kullanıma hitap edebilir.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.