Sosyal Medya

EKONOMİ

EPDK açıkladı: Elektriğe yüzde 38'lik zam

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, elektriğe yüzde 38 zam geldiğini duyurdu. Yeni tarife 1 Temmuz itibarıyla geçerli olacak.

Enerji üretim maliyetlerindeki artış, elektrik fiyatlarına zam olarak yansıdı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından yapılan açıklamaya göre, mesken kullanımında elektrik fiyatlarına yüzde 38 oranında zam yapıldı.

Yüzde 38'lik Zam Uygulandı

Bu zamla birlikte, 100 kWh elektrik tüketimi olan bir mesken abonesi için fatura tutarı 207,23 TL'ye yükseldi.

Açıklamada, enerji üretim maliyetlerindeki artışın nihai elektrik perakende satış fiyatlarına yansıdığı belirtildi. Buna göre, mesken abone grubu için yüzde 38, tarımsal faaliyetler abone grubu için yüzde 30, kamu ve özel hizmetler sektörü abone grubunun düşük kademesi için yüzde 38 ve yüksek kademesi için yüzde 20 oranında fiyat artışı yapıldığı bildirildi.

Zamlı Tarifeler 1 Temmuz'dan İtibaren Geçerli

EPDK, zamlı tarifelerin 1 Temmuz 2024 tarihinden itibaren uygulanacağını duyurdu.

EPDK'dan Yapılan Açıklama:

"Enerji üretim maliyetlerindeki artış nedeniyle nihai elektrik perakende satış fiyatlarında mesken abone grubu için yüzde 38, tarımsal faaliyetler abone grubu için yüzde 30, kamu ve özel hizmetler sektörü abone grubunun düşük kademesi için yüzde 38 ve yüksek kademesi için yüzde 20 oranında artış yapılmıştır. Bu artışla beraber 100 kWh elektrik tüketimi olan bir mesken abonesi için ödenecek tutar 207,23 TL olmuştur. Tarifeler 1 Temmuz 2024 tarihi itibariyle geçerli olacaktır."

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.