Sosyal Medya

HAYAT

Dünya'nın Adı Neden Dünya? Gezegen İsimleri Nereden Geliyor?

Sıklıkla kullandığımız Dünya kelimesi dilimize nasıl, nereden geçti?

Sıklıkla kullandığımız Dünya kelimesi dilimize nasıl, nereden geçti?
Gezegen isimlerinin anlamları ve bu isimlerin nereden geldiği konusunda hepimiz muhtemelen bilgi sahibiyizdir. Ancak kendi gezegenimiz için durum böyle değil.
 
Muhtemelen bu soruyu daha önce hiçbirimiz sormamışızdır; Dünya'nın adı neden Dünya? Neden kendi gezegenimize bu şekilde hitap ediyoruz?
 
Şimdi bu bilgiyi paylaşmadan önce diğer gezegenlerin isimlerinin nereden geldiğini kısaca bir hatırlayalım:
 
Merkür
 
Güneş Sistemi'nde, Güneş etrafında en hızlı dönen gezegen olan Merkür, ismini de bu ''hıza'' borçludur. Zira Roma Mitolojisi'nde en hızlı tanrı Merkür'dür. Yunan Mitolojisi'ndeki karşılığı ise Hermes'tir.
 
 
 
Venüs
 
Geceleri gökyüzüne baktığınızda adeta bir mücevher gibi parlayan o gezegeni hepiniz görmüşsünüzdür. İşte o gezegen Venüs'tür. Adını ise yine Roma Mitolojisi'nde aşkın ve güzelliğin koruyucu tanrısı olan Venüs'ten alır. Yine Yunan Mitolojisi'ndeki karşılığı ise Afrodit'tir.
 
Mars
 
Kızıl Gezegen, renginden ötürü kanı andırdığından adını Savaş Tanrısı Mars'tan alır. Yunan Mitolojisi'nde karşılığı Ares'tir.
 
 
 
Jupiter
 
Devasa boyutu ile Güneş Sistemi'nin en büyük gezegeni olan Jupiter, adını da bu sayede almıştır. Jupiter, Roma Mitolojisi'nin en güçlü tanrısıdır. Yunan Mitolojisi'nin Zeus'udur.
 
 
 
Satürn
 
Satürn, Roma Mitolojisi'nde Tarım Tanrısıdır. Yunan Mitolojisi'ndeki karşılığı Kronos olan Satürn, aynı zamanda Jupiter'in (yani Zeus'un) babasıdır. Satürn hakkında eğlenceli bir detay daha var, ancak onu Dünya'nın adını açıklarken belirteceğiz.
 
 
 
Uranüs
 
Uranüs, diğerleri gibi adını Roma Mitolojisi'nden değil, direkt olarak Yunan mitolojisinden alır. Renkleri ile gökyüzünü anımsatan Uranüs, kozmik bir güce sahip olduğu düşünülen tanrı ile özdeşleştirilmiştir. O tanrı da Yunan mitolojisinde Cennetin Tanrısı olarak anılan Uranüs'tür.
 
 
 
Neptün
 
Dev bir okyanus gezegeni gibi duran Neptün, ismini de bu şekilde almıştır. Neptün, Roma mitolojisinde deniz tanrısıdır. Yunan mitolojisindeki karşılığı ise Poseidon.
 
 
 
Dünya
 
Ve geldik kendi gezegenimize... Şimdi öncelikle Dünya'nın diğer dillerdeki kullanımına bakalım. İngilizce'de Dünya için Earth kullanılır ki bu aynı zamanda ''toprak'' demektir. Roma mitolojisinde toprak tanrısına baktığımızda ise karşımıza Tellus çıkmaktadır.
 
Bu sebeple Roma Mitolojisi'nden türetilen bazı sözcüklerde Dünya için Terra kelimesinin kullanıldığını görebiliriz. Yunan Mitolojisi'nde ise karşılığı Gaia'dır ve bazı dil ve inanışlarda Dünya'dan Gaia olarak bahsedilmektedir. Bu arada Satürn ile ilgili eğlenceli detay ise; mitolojiye göre Satürn yani Kronos, Gaia ile Uranüs'ün çocuğudur. Şimdi gelelim Türkçe'ye. 
 
Neden Dünya'nın adı Dünya?
Dünya kelimesinin kökeni Farsçadaki donyâ ve Arapçadaki dunyā sözcüklerine dayanmaktadır. Orijinali Arapça olanıdır; ancak sadece Persçe ve Türkçede değil, Dari, Paşto, Bengalce, Punjabi, Ürdü, Hintçe, Yunanca, Kürtçe, Aramice ve hatta Malezya dili, Endonezya dili ve Nepal dilinde de bu şekilde (kimi zaman da başka anlamlarda) kullanılmaktadır. 
 
İslam dinine göre biri ölmeden önce yani şu anda yaşadığımız, diğeri ise öldükten sonraki hayattır. Şu anda yaşadığımız hayat bize daha yakındır. Bu sebeple Arapçadaki "daha yakın" veya "daha alçak" anlamına gelen “dena” fiili dilimize Dünya olarak geçmiştir. Kelime, aynı zamanda Kur'an da karşımıza ''dunyā'' şeklinde de çıkmaktadır.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.