Sosyal Medya

EKONOMİ

Emeklilere Güzel Haber

Tüm emekliler her ay maaşlarıyla birlikte ek ödeme de alıyor.

Ek ödemenin tutarı maaşın yüzde 4-5’i oranında oluyor. Maaş yükseldikçe ek ödeme de artıyor
 
MİKTAR KARIŞTIRILIYOR
 
 
Emeklilerin pek çoğu bankaya yatan tüm parayı maaşları olarak biliyor. Bu nedenle de ek ödeme konusunda kafa karışıyor. Oysa bankaya yatan ödemenin içerisinde hem net maaş hem de ek ödeme bulunuyor. Bunu öğrenmek de çok kolay. e-Devlet şifresiyle hesaba girildiğinde maaş bilgisi bölümünde bordro benzeri bir sistemle karşılaşılıyor. Burada emeklinin net maaşı ve ek ödemesi ayrı ayrı gösteriliyor.
 
HESAP NASIL YAPILIYOR?
 
● Halen net maaşı 3 bin lira olan emekli, bu maaşının yüzde 4'ü oranında yani 120 lira da ek ödeme alıyor. Emeklinin eline ayda 3 bin 120 lira geçiyor.
● Yani emeklinin eline geçen 3 bin 120 liranın 3 bin lirası net maaş, 120 lirası da ek ödeme.
● Eğer Ocak zammı Merkez Bankası'nın tahmini doğrultusunda yüzde 3.69 olursa, emeklinin maaşı 3 bin 110 lira 70 kuruş olacak.
● 3 bin 110 lira 70 kuruş üzerinden yüzde 4'lük ek ödeme hesaplanacak. Bu da 124 lira 43 kuruş olacak.
● Emeklinin eline Ocak'ta net maaş ve ek ödeme olarak 3 bin 235 lira geçecek.
 
ORANIN YÜZDE 8 OLMASI GÜNDEMDE
 
Yaklaşık 12 milyon emekliye her ay verilen ek ödemenin yükseltilmesi gündemde. Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, temel harcamalarda KDV ve ÖTV olarak yüksek oranda vergilerin alındığını belirterek, emeklilere vergi iadesi karşılığı olarak ödenen ek ödeme tutarlarının yetersiz kaldığını ve bu nedenle ek ödeme oranlarının en az yüzde 8-9 olarak yeniden belirlenmesi gerektiğini dile getirdi. Böylece ek ödemeler enflasyonla yakın oranlara ulaşmış olacak. Zam yapıldığında ek ödemeler de o oranda artacak..

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.