Sosyal Medya

EKONOMİ

TCMB: Gerekli adımlar atılacak

Kurdaki sert yükseliş sonrası TCMB açıklamasında piyasalarda gözlenen sağlıksız fiyat oluşumlarının yakından takip edildiği, gerekli adımların atılacağı bildirildi. Açıklamadan dakikalar sonra Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, AK Parti Genel Merkezi'ne geldi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), piyasalarda gözlenen sağlıksız fiyat oluşumlarının yakından takip edildiğini bildirdi.
 
Açıklamada "Piyasalarda gözlenen sağlıksız fiyat oluşumları yakından takip edilmektedir. Gelişmelerin enflasyon görünümü üzerindeki etkileri de dikkate alınarak gerekli adımlar atılacaktır" dendi.
 
Açıklama sonrası dolar tarihi zirve seviyelerden 4,40'lara kadar geriledi. Ancak ekonomi zirvesi olmayacağı beklentisiyle yeniden 4,42 seviyesine yükseldi.
 
HAREKETLİ DAKİKALAR
Açıklamadan dakikalar sonra Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, AK Parti Genel Merkezi'ne geldi. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan'ın Genel Merkez'deydi.
 
Bakanların da Genel Merkez'de olması 'ekonomi zirvesi mi toplanacak' sorusunu gündeme getirdi. Ancak son bilgiler Çetinkaya'nın İran Cumhurbaşkanı'nın özel temsilcisiyle yapılacak görüşmeye katılacağı ortaya çıktı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi Mahmud Vaizi ile biraraya geldi.
 
YEREL PARA TİCARETİ GÖRÜŞÜLECEK
Toplantının rutin gündemi daha önce imzalanan İran ile yerel para birimi ticareti anlaşması. AK Parti Genel Merkezi'nde diğer ekonomi yetkililerinin katılacağı olağanüstü bir ekonomi toplantısı yapılmayacak.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.