Sosyal Medya

RİZE

Yaş Çayda Taban Fiyat Beklentisi

Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç, bu yıl yaş çay kilogram taban fiyatını, destekleme ile 2 lira 60 kuruş olarak talep ettiklerini söyledi.

Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç, bu yıl yaş çay kilogram taban fiyatını, destekleme ile 2 lira 60 kuruş olarak talep ettiklerini söyledi.
 
Paliç, Ziraat Odasında düzenlediği basın toplantısında, 2017 yılında yaş çay taban fiyatının desteklemeyle 2 lira 13 kuruş olduğunu anımsattı.
 
Bu yıl hava ve iklim şartları nedeniyle yaş çay hasadının erken başlayacağını ifade eden Paliç, üreticilerin yoğunluk olmaması için hasat zamanını geçirmemesini istedi.
 
Paliç, bu yıl yaş çay kilogram taban fiyatını desteklemeyle 2 lira 60 kuruş olarak talep etiklerini belirterek, "İnşallah yetkililerimiz bunu dikkate alarak vatandaşımızı ve üreticimizi memnun edecek bir fiyat verir." dedi.
 
Geçen yıl 1 milyon 300 bin ton yaş çay üretildiğini kaydeden Paliç, şöyle devam etti: 
 
"Bu yıl 2 lira 60 kuruş talep etmemizin nedeni terör ile mücadele var. Devletimizin şartlarını biliyoruz. Ülkenin vatandaşları olarak canımız ve malımız ile devletimizin yanındayız. Gübre artışları ve ekonomik giderleri göz önüne aldığımızda daha farklı fiyat isteyen arkadaşlarımız da oldu. Gerçekçi olma adına 2 lira 60 kuruşu oy birliğiyle kabul ettik."
 
Çay hasadının bu yıl erken başlaması nedeniyle Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca yaş çay bedelinin erken açıklanmasını isteyen Paliç, hasadın erken başlamasının bölge için önemli olduğunu kaydetti.
 
Paliç, organik çaya geçme kararının ertelenmesini olumlu karşıladığını ifade ederek, organik tarım altyapısının henüz bölge için hazır olmadığını, Türkiye'de organik gübrenin çay verimi için yeterli düzeyde bulunmadığını söyledi.

5 Yorum

 1. RECEP KANBUR

  Nisan 19, 2018 Perşembe 10:51

  30 TLye markette satılan çayın yaşına 2.60 tl verecekler. Bize bu fiyatlar mübah !

 2. AHMET AMCA

  Nisan 13, 2018 Cuma 12:45

  DOĞRUDUR BAŞKAN 2 KEZ AÇIKLAMA YAPIYOR. 1. YAPTI 2. DE KİVİ HASADININ NE ZAMAN BAŞLADIĞINI AÇIKLAYACAK. ADIMA ODA İÇİN KESİLEN PARALAR HARAM OLSUN...

 3. rizelli

  Nisan 13, 2018 Cuma 08:05

  Baslik super olmus Editor, baska yoruma gerek yok zaten!

 4. üretici

  Nisan 12, 2018 Perşembe 11:27

  üreticinin emeğinden alıp üreticiye hiç bir faydası olmayan bu paluç ve yandaşlarına hakkım zehir zıkkım olsun. ne iş yaptığı belli olmayan bir oda kapatılsın.

 5. vatansever

  Nisan 11, 2018 Çarşamba 19:07

  Allah aşkına çaya ve üreticiye asla bir faydsı olmıyan bu kuruluşu çaydan muaf tutun.koçan başına alınan 4,5 tirilyon parayı 10 kişi paşa yiyorlar.saın milletvekillerine duyurulur.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.